Vanad maksmata arved

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vanad maksmata arved

08 Juul 2020, 13:44

Tere!
Sain 2019 a. päranduseks isa korteri. Teada sain ka, et aastast 2011-2012 on isal olnud maksuvõlg. Sellel ajal polnud majas ühistut, oli ühisus. Isal oli olnud tollase rahakorjajaga mingid kokkulepped - isa tegi sellele isikule tööd ja tema pidavat siis isa arved vastutasuks tasuma. See, et seda ei tasutud tuli välja hiljem.
Ühelgi ühistu üüriarvel alates 2018 kuni siiani pole kirjas olnud võlga. Kui see on tekkinud enne korteriühistu loomist ja sellest on möödunud 8 aastat, siis kas ja mis alustel ühistu saab seda nõuda? 
Korteriomandi- ja korteriühistuseadus § 43 (1) on öeldud, et Korteriomandi võõrandamisel lähevad korteriomaniku õigused ja kohustused omandajale üle alates omandi ülemineku hetkest. Kas ka võlad? Leidsin ühe taolise küsimuse 2011 aasta postitusest, kus küsija annab edasi ka Justiitsministeeriumist saadud vastuse - "Korteriühistuseaduse (KÜS) § 51 tõlgendamise osas on esindatud erinevad seisukohad. Selle kohta on olemas Riigikohtu tsiviilkolleegiumi otsus asjas nr 3-2-1-105-05, mille punktis 28 asus kohus sisuliselt seisukohale, et KÜS § 5´ei anna ühistule võimalust nõuda korteriomandi uuelt omanikult eelmise omaniku tasumata makseid. Korteriühistu liikme õiguste ja kohustuste üleminek uuele ühistu liikmele tähendab ainult seda, et uus liige ei saa keelduda enne tema liikmeks saamist elamu majandamiseks võetud kohustute (näiteks remondilaenu) edasisest tasumisest. Kuigi Riigikohtu selle tõlgenduse valguses ei saa uuelt korteriomanikult eelmise omaniku võlgnevuse tasumist nõuda, ei ole millegagi piiratud võlgnevuse ja viivise nõudmine eelmiselt omanikult. Ühistu liikme õiguste ja kohustute üleminek ei vabasta endist ühistu liiget nende kohustute täitmisest, mis muutusid sissenõutavaks sel ajal, kui tema ühistu liige oli."
Kas see seisukoht on endiselt kehtiv?
Mingit võlanõuet pole küll esitatud, aga kuna sellest on möödaminnes räägitud, otsustasin asja pisut uurida.
Ühelegi teenuseosutajale tollel ajal ka võlgu ei jäädud.

Re: Vanad maksmata arved

13 Juul 2020, 13:42

Tere

Teie kirjeldatud asjaoludel võib olla tegemist aegunud nõudega. Majandamiskulud kujutavad endast korduvaid/perioodilisi kohustusi, seega tuleb nõuete aegumise osas rakendada TsÜS § 154, mis reguleerib korduvate kohustuste täitmisele suunatud nõude aegumist. Viidatud õigusnormi kohaselt on nõude aegumistähtaeg kolm aastat ning aegumine algab selle kalendriaasta lõppemisest, mil kohustusele vastav nõue muutub sissenõutavaks. Teie kirjelduse kohaselt tekkis maksuvõlg aastal 2012, seega algas antud kohustuse osas 3- aastane aegumisperiood 2013 aasta algusest.
Pärast nõude aegumist võib kohustatud isik keelduda oma kohustuse täitmisest esitades nõudele aegumise vastuväite.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta