Rõdudel suitsetamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Rõdudel suitsetamine

01 Juul 2020, 13:14

Tere!

Küsimus selles, et meie kortermajas osad inimesed, kellele on väga vastu, et teised rõdudel suitsetavad. Samas on meie KÜ loonud kodukorra ilma mingisuguse hääletuseta, kus on öeldud, et rõdudel suitsetada ei tohi. Kas reaalselt on inimesel õigus oma rõdul suitsetada sellisel juhul või mitte?

Kas kodukord, mis on ilma hääletuseta lihtsalt peale surutud, on alus suitsetamise keelamiseks ning kuidas on võimalik seda kodukorda muuta?

Re: Rõdudel suitsetamine

08 Juul 2020, 11:12

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Suitsetamine koridoris, trepikojas ja muus üldkasutavas ruumis on keelatud juba tubakaseaduse §29 alusel. Rõdud sellesse loetellu ei kuulu. Rõdude näol on tavapäraselt tegemist kaasomandisse kuuluva hooneosaga. Kaasomandi kasutamine lepitakse kokku kaasomanike kokkuleppega. KÜ juhatuse poolt ilma korteriomanike arvamusega arvestamata kehtestatud kaasomandi kasutamise kord ei ole kehtiv.
Kuna kodukord ei ole kehtiv, siis seda justkui ei olegi. Seega tuleks viia sisse vajalikud muudatused ja kehtestada kodukord korteriomanike üldkoosolekul.


Parimate soovidega
Tiina Mölder
jurist

Re: Rõdudel suitsetamine

31 Mai 2021, 23:05

Palun vabandust, et "taaselustan" vana teema, aga kuna küsimus käib põhimõtteliselt sama valdkonna kohta, siis otsustasin ikkagi täiendada enda küsimusega antud topiku: aga kui rõdu kuulub erikasutusse - tsitaat kinnistusraamatust: "Erikasutusse jäävad rõdud (mis korteriga ehituslikult ühendatud)" Kas see muudab olukorda ? Kas siis võib KÜ põhikirjaga piirata rõdudel suitsetamist?

Re: Rõdudel suitsetamine

01 Juun 2021, 14:31

Tere

Seaduse kohaselt on korteriomanikul õigus kasutada eriomandi eset oma äranägemise järgi niivõrd, kui see ei ole vastuolus seadusega või kolmanda isiku õigustatud huviga. Omand on põhiseaduse kohaselt puutumatu ja omanik on vaba seda valdama, kasutama ja käsutama. Asjaõigusseaduse §68 kohaselt võivad omaniku õigused olla siiski kitsendatud seadusega ja teiste isikute õigustega. Omandisuhetes tuleb leida tasakaal ja eriti kortermajades, kus põrkuvad paljude omanike huvid.
Korteriomandi- ja korteriühistuseaduse (KrtS) §12 sätestab, et omanikud peavad vastastikku järgima hea usu põhimõtet ja arvestama üksteise õigustatud huve. Seaduse §31 kohaselt peab hoiduma omanik tegevustest, mille toime ületab omandi tavakasutusest tekkivaid mõjusid. Suitsetamine koridoris, trepikojas ja muus üldkasutavas ruumis on keelatud juba tubakaseaduse §29 alusel. Kuigi rõdu sellesse loetellu ei kuulu, võib seal suitsetamine olla siiski lubamatu, kuna ohustab teiste isikute tervist.Rõdudel suitsetamise lubatavuse osas on seega tähtis, kuidas on välja kujunenud tavad ning käibearusaamad. Kui nendest tegevustest tekib nn pidev keelatud mõjutus, siis saab omanik või ka ühistu nõuda rikkumise lõpetamist ning seda nõuet kohtu kaudu maksma panna. Ühistul on võimalik sarnaseid küsimusi reguleerida ka maja kodukorraga.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Rõdudel suitsetamine

05 Juul 2021, 20:34

Tere!

Öelge palun, aga kas suitsetajal on mingid õigused? Kui KÜ koosolekul võttis vastu otsuse, et ka rõdu peal ei tohi suitsetada, kus suitsetaja peab seda tegema? Kui on head ilmad, ei ole suitsetaja jaoks probleem õue minna, aga kui on halvad ilmad, vihm või tuiskab? Kas suitsetajal on õigus nõuda, et KÜ ehitaks näiteks suitsuruumi?

Lugupidamisega

Re: Rõdudel suitsetamine

05 Juul 2021, 21:29

Tere

Rõdudel suitsetamist seadus ei reguleeri. Siin tuleks siiski lähtuda korteriomanike õigustatud huvidest. Ja lähtuma põhimõttest, et korteriomanikud peavad omavahelistes suhetes, samuti suhetes korteriühistuga järgima hea usu põhimõtet ja arvestama üksteise õigustatud huve. Ühelt poolt on mittesutsetavatel ühistuliikmetel õigus nõuda, et teatud tegevusi rõdudel ei tehtaks, teiselt poolt on suitsetajatel õigus nõuda alternatiivi laidmist.Kui rõdudel suitsetamine keelata, on mõistlik pakkuda suitsetajatele alternative näiteks Teie märgitud pingi, tuhatoosi ja katusega suitsetamiskoha näol.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta