Kahe korteriga elumaja kasutuskord

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 6
Liitunud: 22 Mai 2011, 13:25

Kahe korteriga elumaja kasutuskord

15 Mär 2020, 23:05

Olen korteriomanik 2 korteriga elumajas, kus korteriühistu registrikaart on avatud ametiülesande korras KrtS § 66 lõige 4 alusel.

Maja on 2 omaniku oma ja eraldi suurema maatüki ja sellel asuvate abihoonetega, millest kuulub igale korteriomanikute teatud xx/xxx osa. Maja on 1-korruseline ja ca pool on ühe omaniku, teine pool teise omaniku omandis.

Kas on võimalik sellisele majale AÕS § 72 lg 5 alusel kasutuskorra seadmine nii, et iga korteriomanik kasutab eriomandina enda korteri osa, maad ja muid abihoonesid jagatakse kohtu poolt kinnitatud kasutuskorra ausel vastavuses igale omanike kuuluva eriomandi suurusega?

Postitusi: 1813
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Kahe korteriga elumaja kasutuskord

20 Mär 2020, 14:11

Tere

Kuna märgite, et maja kohta on avatud KÜ registrikaart, on tegemist korteriühistuga ja kohaldatakse korteriomandi- ja korteriühistuseaduse sätteid.
KrtS kohaselt võivad kinnisasja kaasomanikud kokku leppida selles, et igal kaasomanikul tekib eriomand eluruumile või mitteeluruumile kinnisasjal olevas või sellele ehitatavas hoones. Koos eriomandi loomise kokkuleppega võivad kinnisasja kaasomanikud sõlmida eriomandi sisu kohta ka muid kokkuleppeid, määrata korteriühistu põhikirja tingimused ja kehtestada korteriühistu majanduskava. Ka on võimalik korteriomanike kokkuleppega anda osa kaasomandi esemest igakordse korteriomaniku erikasutusse (sarnane kaasomanike kasutuskorrale), kui see ei ole vastuolus selle kaasomandi eseme osa otstarbega.
Eriomandi loomiseks on nõutav kaasomanike kokkulepe ja sellekohase kande tegemine kinnistusraamatusse.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Postitusi: 6
Liitunud: 22 Mai 2011, 13:25

Re: Kahe korteriga elumaja kasutuskord

27 Mär 2020, 13:24

Tänan vastuse eest. Kui omanikivahelist kokkulepet ei ole võimalik kohtuväliselt sõlmida, kas siis on võimalik sellise kokkuleppe asendamine kohtuotsusega?

Postitusi: 1813
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Kahe korteriga elumaja kasutuskord

31 Mär 2020, 17:05

Tere

Kui omanike vahel on vaidlus ja seda kokkuleppellahendada ei õnnestu, saab pool alati pöörduda kohtusse. Kaskohtussepöördumine ka konkreetsetel asjaoludel perspektiivikas on, tuleks hinnata konkreetsetest asjaoludest lähtuvalt. Selleks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta