Ehitusgarantii eramul ja selle vastustus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ehitusgarantii eramul ja selle vastustus

15 Dets 2019, 15:12

Tere, küsimus garantii kohta.
Maja ehitatud 2018, mina teine omanik. Esimesel omanikul müüjaga notariaalselt antud ehitusgarantii 24kuud. Elas umbes aasta esimene omanik ja müüs mulle edasi, samuti lisasime minu lepingusse selle esimese omaniku 24 kuu garantii punkti, et edasi antud. Olles nüüd kuu aega elanud sees, olen leidnud mitmeid ehitusprojekti mittevastavusi ja nö ehituspraaki, kus ei ole vastavus projektis toodule. Näiteks elamu välisuks on kõige odavam plekist, ei vasta projektis arvutusliku u arvu vajadusele ja lisaks tekib meeletu kondents, mis voolab ukselt maha loiguks, liikudes edasi piida alla. Samuti tehnoruumi uks ei vasta tule nõuetele ning projektis sees punkt, kus ehitaja, arendaja loob arhidektuurilise krundi ja piiri. Ehk võrkaed ja elupuud naabrite piirile. Antud vigadest rääkides ei taheta kuulda võtta, müüja ajab ehitaja kraesse ja teine vastupidi. Samas, minul nagu otseselt ehitajaga kokkupuudet ei peaks olema, kuna garantii on fikseeritud müüja firmaga ning kuna leian, et tegemist ehituspraagiga peaks müüja ka tegutsema hakkama, enne, kui 2a aeg täis saab. Mis ma peaksin edasi tegema, kuna 5 kuud veel järgi ja hetkel null tagasisidet lahendusele. Olen esitanud seisukoha kirjalikult word dokumendiga, digiallkiri küljes mõlemale osapoolele.

Re: Ehitusgarantii eramul ja selle vastustus

20 Dets 2019, 17:15

Tere

Tänan Teid esitatud küsimuse eest. Paraku on kogu dokumentatsiooni nägemata keerukas tegevusjuhiseid anda. Ehitise garantii saab tekkida ainult ehitaja ja garantii saaja vahelise kokkuleppe alusel. Seega on oluline selle kokkuleppe sisu. Hoolimata sellest, kas ehitajaga on sõlmitud ehitise garantii kohta kokkulepe, kaitseb tarbijat võlaõigusseaduse regulatsioon. Seaduse alusel eeldatakse, et kui tarbijale müüakse kinnisasi, või kui ehitaja ehitab tarbijale ehitise, siis kahe aasta jooksul ilmnenud vead olid olemas ostu hetkel või ehitise üleandmisel. Tarbija ei pea puuduste ilmnemisel enam kahe aasta jooksul tõendama, et vead olid olemas ostu hetkel või ehitise üleandmisel.
Soovitan Kõiki asjaolusid arvestava õigusliku seisukoha saamiseks pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele. Registreeruda saab veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta