Vihmaveeuputusest tekkinud kahju hüvitamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vihmaveeuputusest tekkinud kahju hüvitamine

10 Nov 2019, 20:07

Elan 5-kordse maja viimasel korrusel. 2018. aastal renoveeriti maja täielikult. Pärast katuse renoveerimist sadas katusest vihmavesi läbi ja kahjustas korteris koridori parketti. Teavitasin korteriühistut, peatöövõtjat kirjalikult.Olen saatnud ühistule ja firmale pilte remondi kahjustustest Korteriühistu esimees ja firma on kahjustuse ulatusest teadlikud. Minu küsimus on: kes peaks mulle hüvitama remondikulud? Ühistu esimees ütles mulle, et on suuline kokkulepe, et ehitusfirma hüvitab (5 aastat garantii). Korteriühistule teatasin remondi algusest. Sain loa (suulise). Ühistu esimees käis remonti kontrollimas. Remodi lõppedes saatsin korteriühistule digiallkirjastatud dokumendid: avalduse remont hüvitada, remontija lõpliku hinnapakkumise, remontija arve ja väljavõtte pangadokumentidest, et olen remondi teostajale tasunud. Pildid remondi käigust ja lõpptulemusest saatsin ühistule. Enne remondi alustamist tegi remontija hinnapakkumise, mille edastasin ühistule.Remont läks kolmandiku vähem maksma lõpuks. Kaks nädalat pärast dokumentide saatmist, tegin ühistule järelepärimise hüvitamise kohta. Sain korteriühistult teate, et firma on nõus maksma, aga nõuab kolmelt firmalt hinnapakkumist. Mina sain sellest nõudest teada pärast remondi lõppu. Remondifirma valisin selle, kes on kogu korteri remontinud ja kelle kvaliteeti usaldan ning kes ei võta ka nn hingehinda. Koridor oli mõned aastad tagasi korralikult remonditud. Kas renoveerimisfirmal, kes mulle tekitas palju sekeldusi ja materiaalset kahju, on õigus nõuda 3 remonditööde hinnapakkumist ja tuua see remondi hüvitamise tingimuseks? Kas mul kui korteriomanikul ja kahjukannatajal ei ole õigust valida remonti teostavat firmat? Korter polnud kindlustatud ja maja oli kindlustatud nii, et kindlustusjuhtumiks ei loeta kahju, mis on tingitud konstruktsioonist sissevoolavast vihma- või sulaveest. Selle viimase vastuse sain maja kindlustusfirmast. Renoveerimisfirma ei teinud pakkumist, et nad remondiksid koridori põranda ise.

Re: Vihmaveeuputusest tekkinud kahju hüvitamine

15 Nov 2019, 11:51

Tere

Sõltumata asjaolust, kas katusepaigaldaja on suusõnaliselt andnud lubaduse korteriühistule kulude hüvitamiseks, on Teil nõue korteriühistu liikmete kui katuse kaasomanike vastu. Kuna kaasomanikud on otsustanud omandit hallata läbi korteriühistu, olete teavitanud juhtumist õigesti korteriühistut. Nende nõudmine võrreldavate hinnapakkumiste esitamiseks ei tugine seadusele. Kuivõrd võlaõigusseaduse § 127 lg 1 sätestab, et kahju hüvitamise eesmärk on kahjustatud isiku asetamine olukorda, mis on võimalikult lähedane olukorrale, milles ta oleks olnud, kui kahju hüvitamise kohustuse aluseks olevat asjaolu ei oleks esinenud, on Teil õigus teha mõistlikke kulutusi algse olukorra taastamiseks ja need korteriühistu kaudu sisse nõuda. Kui ühistu hindab kulutusi ülemäärasteks, tuleb tal seda põhjendada ja tõendada.
Samas tuleb märkida, et korteriühistul on omakorda nõue maja renoveerija kui mittekvaliteetselt teostatud tööde teostaja vastu. Nõuda saab nii töös esinevate puuduste kõrvaldamist kui juba puuduste tõttu tekkinud kahju hüvitamist. Kui juhatus otsustab nõuet mitte esitada, vastutavad nad ühistule tekitatud kahju eest ise.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta