Varjatud viga?

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 16 Mai 2019, 14:09

Varjatud viga?

16 Mai 2019, 14:25

Ostsime veebruar 2019 vanema maja, renoveeritud küttesüsteemiga (maasoojuspump ja radiaatorid), hinnapakkumine ja tööd on teostatud 2013 aasta teises pooles. Müüja edastas enne ostu meile ka hinnapakkumise- selle järgi peaks aastane elektrienergia olema ca 12 000 kWh, müüjalt sai küsitud ka eelnevat tarbimisajalugu mis meiel ka edastati. Kahjuks on tarbimine olnud viimastel aastatel tühjalt seisnud majas olnud väga kõrge, müüjale esitatud päringule tuli vastus, et vast maja soojustus pole piisav. Tänaseks oleme välja selgitanud, et maasoojuspump on omadega läbi, kompressor ja juhtblokk on katki, sellest ka kõrgem elektri tarbimine. Müüja sõnul on nad süsteemi hooldanud korrapäraselt kuid ühtegi hooldusakti neil esitada pole, samuti pole seda ajalugu ka hooldusettevõttest võimalik saada, sest neil puuduvat arhiiv. Süsteem on ka lisaks üle interneti juhitav, müüja aga on ühenduse varem katkestanud (kuigi meile kinnitati jaanuaris, et see on olemas), meie taastasime ühenduse siis kui hakkasime hooldusettevõttega suhtlema, et saada elektritarbimisele lahendusi.Lisaks on selgunud, et paigaldatud pole ka hinnapakkumises viidatud pump vaid natukene võimsam. Müüja meile ostu hetkel küttesüsteemi kohta ühtegi viga ei esitanud- kas antud teema kuulub varjatud puuduse alla ning kuidas sellega peaks edasi liikuma? Oleme ka müüjat sellest teavitanud ning müüja kinnitab, et ei teadnud sellest mitte midagi, samas on müüja nõustunud kulud pooleks jagama.

Postitusi: 1664
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Varjatud viga?

23 Mai 2019, 17:17

Tere,

Varjatud puudus on lepingutingimustele mittevastavus, mis on esemel lepingu sõlmimise hetkel, millest müüja ostjat ei teavitanud ja mida ostja ei saanud ka ise lepingut sõlmides esemel märgata. Varjatud puudus ilmneb reeglina pärast lepingu sõlmimist, kui vastne omanik hakkab asja kasutama. Kui puudub kokkulepe ehk lepingutingimus eseme teatud omaduse suhtes, siis tuleb hinnata, kas asi vastab selleks ettenähtud kasutuseesmärgile ning lisaks ka, kas see vastab vähemalt samale kvaliteedile, mida tavaliselt omavad samasse kaubagruppi kuuluvad sarnased asjad.“
Teie esitatud asjaoludest võib järeldada, et olete tõepoolest ostnud lepingutingimustele mittevastava korteri ja müüjal on kohustus puudused kõrvaldada. Müüja vastutab lepingutingimustele mittevastavuse eest kui ta sellest teadis, aga ka juhul kui ta sellest teadma pidi (Võlaõigusseadus § 221 lg 1 p 2). Kas müüja pidi puudusest teadma, sõltub muuhulgas ka asjaolust kui pikka aega müüja on omanik olnud. Kui pikaaegne omanik müüb puudustega kinnisvara, ei saa ta väita, et ei olnud elementaarseid elutingimusi rikkuvaist puudustest teadlik, on kohtupraktika varem selgitanud.
Kas tegemist võib olla lepingutingimustele mittevastavusega, soovitan välja selgitada individuaalsel õigusnõustamisel. Nõustamisele on mugavaim registreeruda veebilehel www.juristaitab.ee Juristile soovitan esitada kõik asjassepuutuvad dokumendid ja kirjavahetuse.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta