Kaasomandis olev maja

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandis olev maja

11 Jaan 2018, 09:19

Maja ostetud kaasomandisse 2005 a, abielus ei olnud. Ostetud sai laenu eest, mille võttis mees. Koos me 2007 aasta suvest ei elanud enam, aga käisin ikka maal muru niitmas ja korras hoidmas sel ajal kui tema üldse mitu aastat mujal elas. Eelmise aasta (2017) kevadel ilmus ta uuesti maamajja tagasi. 2017 a detsembris ta suri, seoses sellega on mul nüüd küsimus, mis saab edasi?
Ta oli maksuametile võlgu ja nagu selgus oli kohtutäituri poolt maja ka müügis paar aastat tagasi (mind sellest ei teavitatud). Maja võõrandada huviliste puudumise tõttu ei saanud ja nii see asi jäigi. Majas on ka elekter välja lülitatud tema võla tõttu. Mina olen oma mõttelise osa maa eest maamaksu tasunud, aga tema osa ka tõenäoliselt võlas. Kas midagi loeb ka see mõttelise osa juures, et olen maa erastanud tütre EVP-de eest?
Soovin teada, mis saab majast edasi ja millised õigused või kohustused on minul?
Kui tal on näiteks pärijad, kes loobuvad tänu maksuameti võlgadele tema osast, kuidas toimub siis maja müük algatatuna maksuameti poolt. Kas minule kompenseeritakse mingi osa või on neil õigus minult raha küsida teise mõttelise osa eest terve maja ulatuses? Kui loobun eesostuõigusest, mis siis saab? Kas mul on õigus algatada kaasomandi lõpetamist või see on võimatu? Või läheb maja enampakkumisele ja mulle kompenseeritakse pool mõttelisest osast? Kas saan ise midagi teha või ootan kui möödub (vist pool aastat) surmast?

Re: Kaasomandis olev maja

18 Jaan 2018, 08:36

Tere,

Kui kaasomanikest üks sureb, pärivad tema pärijad tema osa kaasomandist. Ka täitemenetluses saab arestida ja sundvõõrandada vaid kaasomaniku osa kaasomandist. Kaasomaniku surma korral asuvad tema pärijad omandis pärandaja asemele ja Teil tekib kaasomand pärijatega. Kui kõik pärijad pärandist loobuvad, pärib kaasomandi osa kohalik omavalitsus. Seega igal juhul jääb Teile alles Teie osa kaasomandist. Sõltumata sellest kellele kuulub kaasomandi ülejäänud osa, saate Te igal ajal kaasomandit lõpetada. Seda saab teha kohtuväiselt, esitades ettepanek teisele kaasomanikule (eesti.ee portaalist oma kinnisvara lingilt saate vaadata kellele kuulub hetkel kaasomand)
Asjaõigusseadus § § 76 lg 1 alusel, mille kohaselt on kaasomanikul õigus igal ajal nõuda kaasomandi lõpetamist ja § 77 lg 2 alusel, mille kohaselt juhul kui kaasomanikud ei saavuta kokkulepet kaasomandis oleva asja jagamise viisi suhtes, otsustab kohus hageja nõudel kas jagada asi kaasomanike vahel reaalosades, anda asi ühele või mitmele kaasomanikule, pannes neile kohustuse maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas, või müüa asi avalikul või kaasomanikevahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagada kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele.
Kui vajate täiendavat abi asjaajamisel, dokumentide vormistamisel või reaalse olukorra kõiki asjaolusid arvesse võtvat konsultatsiooni, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebiaadressil www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta