Majandamiskulude jagamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Majandamiskulude jagamine

05 Juul 2017, 19:43

Majandamiskulude jagamine
Tere.
Olen tutvunud järgmiste, korteriühistu majandamiskulude jagamist käsitlevate, õigusaktidega:
TsÜs § 32; § 138 lg 1 ja 2; AÕS §75 lg 1; KÜS § 151 lg 1; KOS § 13 lg 1; Riigikohtu kolleegiumi seisukoht (Kohtuasja nr. 3-2-1-28-11.); põhikiri: „elamu remont – vastavalt üldkoosoleku otsusele“; Üldkoosoleku otsus: „/…/arvele lisandub iga kuu korteri kohta 30 EUR remondireserviks. Remonttöid veel ei otsustata“.

Olen ühe korteri omanik tüüpelamus, kus kõik korterid on kasutusel elamispinnana, kauplusi vms. elamus ei ole. Korteriomanike kokkulepet majandamiskulude jagamise viisi kohta ei ole, majanduskava koostatud ei ole. Ühistus jätkuvalt jagatakse remondikulud korteripõhiselt, mille õiguspärasuses ma kahtlen.

Minu küsimus on: milline loetletud õigusaktidest on antud juhul õige võtta aluseks majandamiskulude (eriti remondireservi) jagamisel korteriomanike vahel? Milline on loetletud õigusaktide hierarhia?

Suur tänu ette.

Re: Majandamiskulude jagamine

08 Juul 2017, 08:21

Tere

Käesoleval juhul on vajalik lisaks Teie poolt nimetatud sätetele vaadata ka KÜS § 8 lg 2. Nimetatud säte annab aluse põhikirjas vastavate punktide kehtestamisele, mille alusel omakorda saab üldkoosolek võtta vastu vastavaid otsuseid.
Loetletud õigusnormide hierarhia on järgmine:
Üldkoosoleku otsus – konkreetne otsus, mis saab olla tegevuse aluseks. Ei tohi olla vastuolus põhikirjaga
Põhikiri – kõige täpsem regulatsioon konkreetse ühistu tegutsemise reguleerimiseks. Ei tohi olla vastuolus seadustega
TsÜS- kõige laiapõhjalisem nimetatud õigusaktidest. Sätestatud on üldised tsiviilõigusi käistlevad normid
AÕS – konkretiseerib TsÜS-s sätestatut asjaõiguste kohta käivat
KÜS, KOS – konkretiseeritakse korteriomandiõigust. 01.01.2018 jõustub uus, mõlemaid seadusi ühendav seadus, milles on reguleeritud kõik korteriomandiga seotud õigussuhted.
Riigikohtu lahend – annab juhised seaduste tõlgendamiseks praktika ühtlustamiseks.


Vastas Tiina Mölder
Eesti Õigusbüroo OÜ jurist

Vasta