revident

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

revident

06 Okt 2016, 20:02

Tere.

Kas KÜ revidendiks võib valida juhatuse esimehe perekonna liikme

Re: revident

09 Okt 2016, 21:30

Mittetulundusühingute seadus § 34. Järelevalve

(1) Üldkoosolek teostab järelevalvet teiste organite tegevuse üle. Selle ülesande täitmiseks võib üldkoosolek määrata revisjoni või audiitorkontrolli.

(11) Revidendiks või audiitoriks ei või olla mittetulundusühingu juhatuse liige ega raamatupidaja.

(2) Juhatuse ja muu organi liikmed peavad võimaldama revidendil või audiitoril tutvuda kõigi revisjoni või audiitorkontrolli läbiviimiseks vajalike dokumentidega ning andma vajalikku teavet.

(3) Revidendid või audiitorid koostavad revisjoni või audiitorkontrolli tulemuste kohta aruande, mille esitavad üldkoosolekule.



Seega mittetulundusühingute seaduse § 34 kohaselt võib juhatuse esimehe perekonna liige olla revidendiks, ka tema annab oma tegevusest aru KÜ liikmete üldkoosolekule.


Vastas Jana Kitter.

Revident

04 Aug 2021, 18:15

Toimus KÜ üldkoosolek, see oli korduskoosolek, osales 18 ühistu liiget. Päevakorra punktid olid:
1. 2020. a majandusaasta aruande kinnitamine
2. Revidendi arvamus 2020. a majandusaasta aruande kohta
4. Korteriühistu uue juhatuse valimine
Eelmisel aastal umbes samal ajal olla revident esitanud lahkumisavalduse. Üldkoosolekule sellest teada ei ole antud. Juhatus erakorralist koosolekut kokku ei kutsunud uue revidendi valimiseks. Ei viidud läbi ka olulise küsimuse hääletust, ilma koosolekut kokku kutsumata.

1. 2020. a majandusaasta aruande kinnitamine
Üldkoosoleku juhataja juhtis osalejate tähelepanu asjaolule: puudub majandusaasta aruande kohta revidendi otsus ja sellest lähtuvalt ei saa seda kinnitada.
Otsus: Üldkoosolek ei kinnitanud juhatuse poolt esitatud majandusaasta aruannet ja lükkas selle tagasi, kuna puudub revidendi arvamus.

2. Revidendi arvamus 2020. a majandusaasta aruande kohta.
Otsus: Kuna puudus revidendi arvamus, siis päevakorrapunkti arutada ei saa.

4. Korteriühistu uue juhatuse valimine
Oli see nüüd kogemata tehtud või tahtlikult, aga päevakorrapunktist puudus eraldi revidendi valimine.
Üldkoosolekul esitati juhatuse liikme kandidaadid ja revidendi kandidaat. Juhatuse liikme kandidaatide kohta viidi läbi eraldi hääletus.
Esitati ka revidendi kandidatuur, kes sai heakskiidu.

Küsimus: Kas vastvalitud revidendil on korteriühistu üldkoosoleku volitus? On ta meil ikka ametis või ei ole?

Väljavõte meie põhikirjast:
7. Ühistu tegevuse revideerimine
7.1 Ühistu kontrollorgan on revisjonikomisjon või revident, kes valitakse ühistuliikmete hulgast üldkoosoleku poolt juhatuse volituste ajaks.
7.3 Revisjonikomisjon või revident esitab korralisele üldkoosolekule kinnitamiseks lõppenud majandusaasta revisjoniaruande.
7.4Revisjonikomisjoni liikmel või revidendil on õigus:
1) kontrollida ühistu majanduslikku olukorda, arveldusarveid ja kontosid ning raamatupidamisdokumente;

Re: revident

05 Aug 2021, 13:48

Tere!

Üldkoosoleku päevakorras ei olnud revidendi valimise küsimust.

MTÜS § 201 lg 5 järgi küsimuse, mida ei olnud eelnevalt üldkoosoleku päevakorda võetud, võib päevakorda võtta, kui üldkoosolekul osalevad kõik mittetulundusühingu liikmed, või vähemalt 9/10 üldkoosolekul osalevate liikmete nõusolekul, kui üldkoosolekul osaleb üle poole mittetulundusühingu liikmetest ja põhikirjaga ei ole ette nähtud suuremat osalusnõuet.

Kui seda nõuet koosoleku jooksul ei täidetud, siis ei olnud korteriomanikel õigust valida revidenti ning otsus on tühine. Samas on tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 38 lg 2 viimase lause kohaselt huvitatud isik saab otsuse tühisusele tugineda, kui kohus on otsuse tühisuse tuvastanud.

Tekkinud olukorras on korteriomanikul õigus pöörduda kohtusse avaldusega nõudes revidendi valimise otsuse tühisuse tuvastamist kuna seda küsimust ei olnud päevakorras. Tuleb silmas pidada, et tühisuse tuvastamise nõudel ei ole aegumistähtaega. Seega on kõige õigem lahendus võtta vastu uuel koosolekul uus otsus revidendi valimise kohta.

Lisaküsimuste korral palun valige endale sobiv konsultatsiooniaeg ja viis siit: https://hugo.legal/broneeri või helistades numbril: 6 880 400


Parimate soovidega,
Lia Niitaru

Vasta