Korteriühistu juhatuse liikme volitus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Korteriühistu juhatuse liikme volitus

20 Mär 2011, 18:13

Kas KÜ üks juhatuse liige saab teisele juhatuse liikmele anda volituse enda esindamiseks/hääletamiseks, kui ta ei saa koosolekust osa võtta? Kas ta saab volituse anda ka ükskõik kellele enda esindamiseks/hääletamiseks koosolekul? Kas volitusel peab olema märgitud, mis teemal, kuidas ta oma hääle annab? Kas selle volitamise kohta on ka mingi seadusepunkt?

Volitustega enda poolt hääletamine

20 Mär 2011, 20:19

Kas korteriühistu üldkoosolekul saab isik talle KÜ liikmete poolt antud volitustega hääletada enda poolt, kui küsimuse all on tema juhatuse liikmeks hakkamine või mitte? St KÜ liikmed on andnud isikule volitused enda esindamiseks ja enda eest hääletamiseks üldkoosolekul terveks aastaks erinevates küsimustes, kuna liikmed ise ei saa kohale tulla ja isik kasutab volitusi enda poolt hääletamiseks. Kusjuures volitustes ei ole täpsustatud, millistes küsimustes ja kuidas on KÜ liige volitanud isikut hääletama. Kas selle kohta on mingi seadusepunkt? Ise olen leidnud vaid selle punkti mittetulundusühingute sedusest, et enda eest hääletada ei tohi, kui otsustatakse isiku enda kohta.

Re: Korteriühistu juhatuse liikme volitus

22 Mär 2011, 21:05

Korteriühistuseadus ja Mittetulundusühingute seadus ei näe ette võimalust, et juhatuse liige saaks volitada kedagi enda esindamiseks seoses oma juhatuse liikme tööülesannete täitmisega. Kui sellist volituste andmist on kasutatud, siis on see seadusevastane. Tuleb märkida, et KÜ põhikiri peab olema kooskõlas eelpoolmärgitud kahe seaduse sätetega, see tähendab, et võimalust KÜ juhatuse liikme tööalaseks esindamiseks volituse alusel ei saa ettenäha ka KÜ põhikirjas.
Teine küsimuse pool jääb teataval määral arusaamatuks. Juhatuse liikmed valitakse või määratakse KÜ üldkoosolekul. Isik, keda soovitakse valida juhatusse peab andma selleks nõusoleku. Üldkoosolekul võib osaleda ja hääletada korteriühistu liige või tema esindaja, kellele on antud lihtkirjalik volikiri. Põhikirjaga ei või piirata korteriühistu liikme õigust esindaja määramiseks. Põhikirjaga võib määrata sama isiku poolt esindatavate korteriühistu liikmete ülemmäära.

Re: Korteriühistu juhatuse liikme volitus

23 Mär 2011, 11:44

Täpsustan teist küsimust...toimub üldkoosolek, kus valitakse uusi juhatuse liikmeid. Üks isik, kes ise soovib juhatusse minna, hääletab talle teiste KÜ liikmete poolt antud volitustega enda poolt. Oma häält ta muidugi kasutada enda poolt hääletamiseks ei saa, kuid nö esindades teisi KÜ liikmeid volitustega, kasutab juhust ja hääletab enda poolt nende (teiste KÜ liikemete) häältega. Temale antud volitused on üldsõnalised, st KÜ liige hääletab teist ennast esindama ja enda eest hääletama üldkoosolekul kogu aasta. Muid täpsustusi volituses ei ole (nt x küsimuses volitan hääletama poolt või vastu). Seega isik, kes soovib juhatusse tulla, kasutab juhust ja hääletab üldkoosolekul temale usaldatud volitustega enda eest ja pääsebki nii juhatusse. Kas see on seaduslik? Vähemalt ebaeetiline tundub küll olevat.

Re: Korteriühistu juhatuse liikme volitus

24 Mär 2011, 18:23

See on kindlasti ebaeetiline. Antud juhtumi puhul tuleb asuda seisukohale, et ilmselt ületas kõnealune isik volituste piire. Esmalt peaks kontrollima volituses märgitud volituse piire ja võimalusi. Kui ikka tegemist üldsõnalise volitusega ning konkreetseid õigusi ja volituste mahtu pole välja toodud, siis võiks volikirja vaidlustada. Tegemist oleks tehinguga iseenda kasuks ja selles on pettuse tunnused. Kindlasti aga tuleks taotleda, et volituse andnud isikud täpsustaks antud volituste mahtu. Valimised on isikluku võõrandamatu õiguse teostamine.

Vasta