müüdud korteri valduse üleandmisega viivitamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

müüdud korteri valduse üleandmisega viivitamine

03 Okt 2014, 10:51

Korteri müüja ei saanud temast mitteolenevatel põhjustel ostjale korteri valdust tähtaegselt üle anda.
Ostja esitas müüjale 20 päeva möödudes allakirjutamiseks pooltevahelise KOKKULEPPE, millega lubas müüjal eluruumi kasutada veel 20 päeva ja siis kohtu korras välja tõsta. Müüja nõustus.
Samas kokkuleppes esitas ostja tingimuse, et müüjal tuleb samal päeval tasuda 40 päevase viivituse eest notar. müügilepingus märgitud viivistasu 0,030% müügihinnast päevas kogu viivituses oleva 40 päeva eest, mida müüja ka tegi. Kokkuleppes nimetati viivist viiviseINTRESSIDE nõudeks, kas ostjal on nüüd õigus nõuda lisaks veel VIIVISE tasumist? Korteri valdus on hiljem kokkulepitud päeval üle antud.
Kas ostjal oli kokkuleppe pakkumisel lisaks viiviseintresside nõudele õigus nõuda müüjalt ka üüri, kusjuures ebamõistlikult suures summas, mis ületab 2-3 kordselt selle piirkonna väljakujunenud üürimäärasid? Müüja tasus sellegi samal päeval.
Kas müüja ebapädevuse ärakasutamist kokkuleppega nõustumisel võib nimetada väljapressimiseks?

Re: müüdud korteri valduse üleandmisega viivitamine

07 Okt 2014, 15:16

Tavaelus kasutavad isikud juriidilisi mõisteid erinevalt ja ebatäpselt ning lähtuda tuleb isikute tahtest. Viivis ja viiviseintressid olid selles kaasuses ostja ja müüja jaoks samatähenduslikud ja kui tasuti „viiviseintressid“, siis enam viivist maksma ei pea. Üüri nõude õigust ostjal ei olnud, sest nende vahel ei kehtinuid üürisuhet, vaid tasuta kasutamise leping kuni võtmete üleandmiseni. Kuid osapooled võisid lisakokkuleppega lugeda korteri kasutamise üürisuhteks ja nii tundub olevat juhtunudki. Kui tegemist oli kokkuleppega, mis sõlmiti ähvarduste või sunni abil ja kus üür on ebamõistlik, siis sellist kokkulepet saab ka hiljem vaidlustada.


Vastas Priidu Pärna.

Vasta