Renoveerimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Renoveerimine

06 Juun 2013, 06:40

Tere,

Hetkel toimub kortermaja renoveerimine ja vahetatakse küttesüsteemi. Tänu küttetorude ja radiaatorite
vahetamisele on välja tulnud, et elanikud on omavoliliselt muutnud korterite projekte. Üks elanik on ehitanud
korteris vannitoa magamistuppa ja see takistab hetkel küttesüsteemi vahetust, sest torud jooksevad eluruumidest
läbi. Kuidas peaks juhatus antud olukorras käituma? Elanikul puudub ka projekt antud muudatuse kohta.




Lugupidamisega,

Re: Renoveerimine

14 Juun 2013, 14:13

Tere,

Foorumis ei vastata jur.isiku juhtimist puudutavatele küsimustele (samuti tuleks edasise tegevuse/ korteriomanike vastu esitatavate võimalike nõuete üle otsustamiseks tutvuda täpsete ajaolude (mida/kus täpselt ehitati-muudeti) ja asjakohaste korteriomanike/üldkoosoleku otsuste ja kokkulepetega). Viiteks siiski:
Korteriomanik võib korteriomandi reaalosa kasutada oma äranägemise järgi, välja arvatud siis, kui kasutus läheb vastuollu seadusega või kolmanda isiku õigustatud huvidega (korteriomandiseaduse § 10 lg 1). Korteriomanik on kohustatud võimaldama korteriomandi reaalosa kasutada teistel isikutel, kui see on vajalik kaasomandi eseme korrashoiuks. Seeläbi tekkinud kahju tuleb omanikule hüvitada (korteriomandiseaduse § 11 lg 1 p 3).
Ehitusseaduse § 2 lg 6 kohaselt on ehitamine mh ehitise tehnosüsteemi või selle osa muutmine või tehnosüsteemi terviklik asendamine ning EhS § 12 lg 1 järgi ehitada tuleb vastavalt ehitusprojektile ja ehitamisel tuleb vältida ehitamise kahjulikke mõjusid teistele isikutele.
Riigikohus on avaldanud seisukoha (http://www.riigikohus.ee/?id=11&indeks= ... -2-1-28-12), mille kohaselt „korteriühistu pädevuses on otsustada elamu majandamiseks ja säilitamiseks vajaliku toimingu tegemine või majandamiskulude kandmine. Korteriühistu liikmete üldkoosolek ei saa otsustada häälteenamusega küsimusi, milleks on vajalik korteriomanike kui kaasomanike kokkulepe.“ Kaasomandi osasse kuuluva küttesüsteemi ümberehitamine (muutmine) eeldab ka korteriomanike nõusolekut.
Vt lisaks ka küsimust-vastust siit: https://www.juristaitab.ee/forum/viewto ... =17&t=2127.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta