Omanik ei tagasta tagatisraha

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Omanik ei tagasta tagatisraha

11 Mär 2013, 12:20

Tere,

Kolisime välja üürikorterist, kuna korter müüdi maha. Korteri tagastasime heas korras ning probleeme ei olnud peale selle, et viimane vee näit jäi märkimata, kuna sellega oli varasemalt väike probleem, mis sai meil omavahel lahendatud. Omanik pidi selle probleemiga tegelema ja lubas meile tagatisraha tagasi maksta. Pidevalt hoidsime temaga kontakti. Mitme kuu möödudes hakkas ta meie kõnesid eirama ja nüüdseks on meie välja kolimisest möödas üle 5 kuu.
Viimane kord saatsin talle kirja, kus ütlesin, et ta võib selle vee arve, mis oli 80 eurot, tagatisrahast maha arvata ja maksta ülejäänud summa meile tagasi. 80 eurone probleem veearvega tuli veenäidu veast. Meile öeldi, et me ei pea seda maksma. Seetõttu alguses tagatisraha tagasi maksmine hilineski, kuna omanik ütles, et üritab selgitada välja, kas on võimalik teha tasaarveldus või leida muu lahendus. Ta kirjutas vastuseks, et üritab siis teha arvelduse nii, et võtab tagatisrahast maha selle vee arve nagu ma talle pakkusin, kuid nüüd ta jälle ei vasta meie kirjadele.
Mida me saame teha või kuhu pöörduda, et saada tagasi tagatisraha, 250 eurot (arvestades sellest maha siis vee arve 80 eurot), kuna omanik arvatavasti seda meile ei tagasta?

Re: Omanik ei tagasta tagatisraha

15 Mär 2013, 23:14

Tere,

Tagatisraha eesmärk on lepingust tulenevate nõuete tagamine. Üürnik võib nõuda tagatisraha tagastamist, kui üürileandja ei ole kahe kuu jooksul pärast üürilepingu lõppemist teatanud oma nõudest üürniku vastu.
Lähtudes küsija poolt esitatud asjaoludest (st dokumentidega tutvumata) – üürileandja on esitanud nõude 80 euro ulatuses (mis on samuti ilmselt vaidluse all?) ning ülejäänud tagatisraha ulatuses nõuded puuduvad. Seega on üürnikul õigus nõuda tagatisraha (vähemalt selles osas, mis ületab esitatud nõuet) tagastamist. Kui vaidlust ei õnnestu lahendada kokkuleppel, siis on võimalik vaidluse lahendamiseks pöörduda kohtusse (aga nt Tallinnas asuva korteri puhul on võimalik valida ka Üürikomisjoni pöördumine) – üürileandjalt üürniku kasuks tagastamata tagatisraha väljamõistmiseks. Nõude suuruse osas tuleb kaaluda – olenevalt asjaoludest, tõendamisvõimalustest, lepingutingimustest – kas esitada nõue kogu tagatisraha suuruses või nõuetega katmata tagatisraha ulatuses).
PS. Tagatisraha peab üürileandja hoiustama krediidiasutuses oma varast eraldi vähemalt kohaliku keskmise intressiga. Intress kuulub üürnikule ja suurendab tagatisraha. /Võlaõigusseaduse § 308/

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta