Äripinna ostmine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Äripinna ostmine

18 Veebr 2013, 15:44

Plaanin osta korteriomandid, mis on mitteeluruumi pind ehk äripind. Missugused riskid mulle sellega võivad kaasneda? Näiteks kas ma saan sellisesse korterisse oma elukoha registreerida? Maamaksu vabastus mulle vist sellise korteriomandi puhul ei kehtiks? Kas on veel mingeid kaasneda võivaid probleeme?

Re: Äripinna ostmine

26 Veebr 2013, 16:10

Tere,

Küsimuses esitatud andmete alusel vastan järgmist:

Kohaliku omavalitsusüksuse pädev asutus võib keelduda elukohateates märgitud elukoha andmete kandmisest rahvastikuregistrisse, kui tegemist ei ole eluruumiga.
Maamaksu tasumisest on vabastatud maa omanik tema omandis oleva elamumaa või maatulundusmaa õuemaa kõlviku osas linnas, vallasiseses linnas, alevis, alevikus ning üldplaneeringuga kohaliku omavalitsusüksuse või maakonnaplaneeringuga maavanema poolt tiheasustusega alaks määratud alal kuni 0,15 ha ning mujal kuni 2,0 ha ulatuses, kui sellel maal asuvas hoones on tema elukoht vastavalt rahvastikuregistrisse kantud elukoha andmetele.
Juhul kui ostate mitteeluruumi eesmärgiga kasutada seda eluruumina, võib tekkida mitmeid probleeme. Esiteks ei pruugi mitteeluruum vastata eluruumile esitatavatele nõuetele. Eluruumidele esitatavate nõuete eesmärk on siiski inimestele ohutu ja tervisliku elukeskkonna tagamine. Juhul kui kasutate mitteeluruumi eluruumina, võite ohtu seada oma elu ja tervise. Teiseks juhin tähelepanu, et korteriomanik võib korteriomandi reaalosa kasutada oma äranägemise järgi, välja arvatud siis, kui kasutus läheb vastuollu seadusega või kolmanda isiku õigustatud huvidega. Korteriomanik on kohustatud hoidma korteriomandi reaalosa korras ning seda ja kaasomandi eset kasutades hoiduma tegevusest, mille toime teistele korteriomanikele ületab omandi tavakasutusest tekkivad mõjud. Seega võivad esitada kolmandad isikud (näiteks teised samas ehitises asuvate korteriomandite omanikud) nõude, et ebaseadusliku tegevuse lõpetaksite.

Lugupidamisega
Kätlin Aun-Janisk
notar

Vasta