raskused üürimaksmisega

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

raskused üürimaksmisega

08 Okt 2012, 19:51

Tere,
Kaotasin töö ning tekkis olukord, et mul on maksmata kuu üür. Uue töökoha leidmine on praegu keeruline. Maksin üürileandjale tagatisraha, kui korteri üürisin. See on kahe kuu üüri suurune ja üürileandja käes. Nüüd aga üürileandja ähvardab, et kui ma üüri ei maksa, lõpetab ta üürilepingu ära. Kas nii võib, kuigi mul on ju sisuliselt kahe kuu üür ette makstud?

Re: raskused üürimaksmisega

08 Okt 2012, 19:52

Tere,
Tagatisraha tagab üürileandja nõudeid Teie vastu, see ei tähenda, et see raha oleks üüri maksmise asemel. Tagatisraha tagastamist võite nõuda, kui üürileandja ei ole kahe kuu jooksul pärast üürilepingu lõppemist teatanud oma nõudest Teie vastu.
Ka Riigikohus on leidnud, et üürilepingu sõlmimisel üürileandjale tagatisraha maksmine ei tähenda, et üürnikul oleks õigus tagatisraha võrra vähem üüri maksta. Tagatisraha eesmärgiks on tagada üürileandja üürilepingust tulenevaid nõudeid üürniku vastu. Selle eesmärgiga ei oleks kooskõlas see, kui üürileandja saaks üürilepingu üles öelda alles siis, kui üürniku üüri ja kõrvalkulude võlg ületab tagatisraha suurust võlaõigusseaduse (VÕS) § 316 lg-s 1 toodud määras. (Riigikohtu kohtuotsus 27.04.2010, nr 3-2-1-29-10).

VÕS § 316 lg 1 kohaselt üürileandjal on õigus üürileping tasumisega viivitamisel üles öelda, kui:
1) üürnik on viivituses kolmel üksteisele järgneval maksetähtpäeval tasumisele kuuluva üüri, kõrvalkulude või nende olulise osa maksmisega;
2) võlgnetava üüri summa ületab kolme kuu eest maksmisele kuuluva üüri summa;
3) võlgnetavate kõrvalkulude summa ületab kolme kuu eest maksmisele kuuluvate kõrvalkulude summa.

Üürileandjal ei ole VÕS 316 lg 1 nimetatud ülesütlemise õigust, kui täidate oma kohustused enne ülesütlemist. Lisaks – ülesütlemisavaldus peab olema kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (st ei tohi olla suuline). Kui soovite ülesütlemist vaidlustada ja selleks on ka alust, siis tuleb vastav avaldus esitada üürikomisjoni või kohtusse 30 päeva jooksul ülesütlemisavalduse saamisest.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta