Üldkulude maksmine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Üldkulude maksmine

15 Sept 2012, 08:16

Tere!
Ema vana korter maal seisab tühjalt, jaanuaris läks katki veetoru tõenäoliselt esimese ja teise korruse vahel oleva paneeli sees olevas osas ,kuna meie korter oli kütmata, siis aksepteerisin, et veetoru vahetuse peaksime hüvitama. Kuna ise maal ei ela, siis jätsime võtme parandustööde teostamiseks. Saime üüriarved, kus on lisatud vee üldkulud. Nüüd maal käies avastasin, et toru parandus on tehtud selliselt, et meie korteris puudub üldse vee kasutuse võimalus. Veetoru(majas on ainult külm vesi) on veetud keldrist teise korruse korterisse ning meie korterisse tulev ühendus on jäetud tegemata. Kas ma nüüd olen ikka kohustatud tasuma alates veebruarist vee üldkulu ,kuna korterisse vett sisse ei tulegi. Kas KÜ peab selle korda tegema. Ja kas ma pean selliselt teostatud paranduse hüvitama. Mul oli ostetud ka toru soojustamiseks materjal, mille KÜ nüüd oli selle toru soojustamiseks ära kasutanud, kas nad antud juhul oleks tohtinud kasutada minu materjali,kuna nad ju minu korterisse veetoru ei vedanud vaid läbi meie korteri ainult teise korteri tarbeks selle tegid.
Üleeelmisel aastal vahetas KÜ kõik püstikutorud,kuigi on teada minu meil ja telefon nendel, siiski sellest minule teada ei antud ning seega jäi ka meie püstikus see vahetamata, samuti ei olnud vastavat teadet maal postakastis,kas selliselt võib ühitus jätta tegemata toruvahetuse meie püstikus.

Re: Üldkulude maksmine

21 Sept 2012, 16:23

Tere,

Esmalt tuleb märkida, et korteriomanik võib küll oma korterit (korteriomandi reaalosa) kasutada oma äranägemise järgi, välja arvatud siis, kui kasutus läheb vastuollu seadusega või kolmanda isiku õigustatud huvidega. See tähendab ka toas mõistliku temperatuuri tagamist, kui seda saab mõjutada ainult korteriomanik, nt ahjuküttega korteri puhul.
Küsimusest tuleneb, et saite kahju hüvitamise osas kokkuleppele. Seetõttu, vastavalt sellele, mida kokku leppisite, tuli ka kokkulepet täita (kes mida teeb ja mil viisil te selle hüvitate – nt materjalis, rahas vms). Ilmselt ei olnud kokkulepe selline, et edaspidi Teie korteris vee kasutamise võimalus puuduks. Miks parandustööde teostaja tegi töö selliselt, seda tuleb küsida töö tegijalt. Torude parandamine ei tähenda veesüsteemi muutmist, st Teie korteri väljaarvamist veesüsteemist.
Üldvee tasumise osas – KÜ saab jagada tekkinud kulusid arvestatuna eluruumi üldpinna ühe ruutmeetri kohta, kui korteriühistu põhikirjas ei sätestata teisiti. Kulusid võib näiteks ka jagada korterite veeravestite näitude alusel, kuid nende ja üldarvesti näitude vahe jagatakse siiski vastavalt eelmises lauses toodule.
Seega tuleks kirjaliku nõudega veevarustuse taastamiseks pöörduda KÜ poole (kui töid teostas KÜ). KÜ-le nõude esitamine materjali kasutamise osas sõltub kahju hüvitamise kokkuleppest.
KÜ tegeleb kaasomandisse kuuluvaga, st veesüsteemi selle osaga, mis on korteriomanike kaasomandis (nt püstikud). Mis põhjusel jäeti osa püstikuid vahetamata ja millal nimetatud töö tehakse, tuleb taas küsida KÜ-lt. Tutvuda tuleks ka KÜ põhikirjaga ning üldkoosoleku otsustega - mida on otsustatud, mis töid ja millises mahus teha, kulude jaotuse alused jne. Oma õigusi korteriühistu liikmena tuleb aktiivselt üldkoosolekul teostada. Üldkoosolekul saab võtta päevakorda kulude jaotuse küsimused (nt teie korteri suhtes erandi või tasaarvestuste tegemiseks, kuna puudub veevarustus) ja võtta vastu asjakohased otsused.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta