Võlgnik KÜ-s

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Võlgnik KÜ-s

25 Juul 2012, 22:43

Tere.
Meie Kü-s on tekkinud 1 suur võlglane. Juhatus on mitmeid kordikäinud korteri omanikuga rääkimas sel teemal. Tema muidugi lubab kohe ära maksta teatud kuupäevaks, aga mida pole, see on makset.

Küsimus:
Kuda asjale nüüd ametlik "käik " anda? Milliseid dokumente peaks võlgnikuga allkirjastama? Kelle poole pöörduma?
Kas Kü juhatusel on võmalik ise neid pabereid koostada/ajada või peab selleks palkama juristi?

Ettetänades

Re: Võlgnik KÜ-s

04 Aug 2012, 15:41

Tere

Kui KÜ liige ei täida ühistu ees oma kohustusi ning läbirääkimised ei anna tulemusi, tuleks pöörduda kohtusse võlgnevuse nõudes. Seda on võimalik teha ka maksekäsu kiirmenetluses (täpsemalt saab lugeda siit: http://www.juristaitab.ee/KKK/kohtusse- ... irmenetlus).

Maakohtusse saab KÜ ka ise pöörduda, juristi esindus ei ole otseselt eelduseks, kuid võib osutuda vajalikuks sõltuvalt kohtusse pöörduja oskustest/teadmisest, aga ka vaidluse keerukusest.

Lugupidamisega,
SA Õigusteenuste Büroo

Re: Võlgnik KÜ-s

27 Aug 2012, 10:41

Tere veelkord.

Kas on ka võimalik võlgnikuga allkirjastada notarjaalne makse kokkuleppe, mis kuulub kohesele sundtäitmisele juhul kui võlgnik sellest kinni ei pea? Kas võiks selline lahendus olla Kü-le kiirem ja kokkuvõttes ka odavam moodus asja lahendamiseks?
Ja kas ka notari tasud saab hiljem võlgnikult sisse nõuda ?

Maksekäsu kiirmenetluse korral , saan aru, et kohus teeb otsuse ära ja saadab siis ka võlgnikule teate selle kohta tähitudkirjaga.
Kui aga võlgnik ei saa/taha kirjale järgi minna (nimelt antud juhul võlgniku tervislik seiund ei luba seda, ja tema poeg on töötu joodik) mis moodi siis asjad edasi peaksid liikuma. Kas kohtu otsuse saab sellisel juhul ikka sundtäitmise alla anda e. kohtutäituri poole pöörduda?

Ettetänades

Re: Võlgnik KÜ-s

01 Sept 2012, 11:18

jätkuks eelmisele:
Ääremärkusena peab ÕTB nimetama, et Justiitsministeerium on nimetanud käesoleva Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud (nende õigusmuredele toe pakkumine). Ühingud (oma õigusasjades) peavd õigusnõu hankimisega muul moel toime tulema. Et oleme korra juba alustanud, siis mõningase suuna ÕTB annab:

Täitedokumendiks on ka rahalise nõude kohta notariaalselt tõestatud kokkulepe, mille kohaselt on võlgnik pärast nõude sissenõutavaks muutumist andnud nõusoleku alluda kohesele sundtäitmisele. See aga eeldab võlgniku nõusolekut sellise kokkuleppe sõlmimiseks. Notari tasu kohta saab infot tehingut tõestavalt notarilt.
Maksekäsu kiirmenetluse kohta: esmalt saadab kohus võlgnikule makseettepaneku, millele võlgnikul on õigus esitada tähtaegselt vastuväide.

Kohus jätab maksekäsu kiirmenetluse avalduse määrusega rahuldamata, kui makseettepanekut ei ole õnnestunud võlgnikule mõistliku aja jooksul kätte toimetada, muu hulgas seetõttu, et avaldaja ei ole kohtu nõudmisele vaatamata esitanud kohtu määratud tähtpäevaks kättetoimetamist võimaldavaid andmeid ning kohus ei ole vaatamata mõistlikele pingutustele suutnud neid andmeid ka ise leida, samuti kui avaldaja ei tasu kohtu ette nähtud ajaks võlgnikule makseettepaneku kättetoimetamiseks vajalikke kulusid, muu hulgas kohtutäituri tasu.

Kui makseettepanek õnnestub kätte toimetada, kuid võlgnik ei ole makseettepanekus nimetatud summat tasunud ega makseettepanekule õigeaegselt vastuväidet esitanud, teeb kohus määrusena maksekäsu summa sissenõudmise kohta.

Maksekäsk kuulub viivitamata täitmisele sõltumata maksekäsu kättetoimetamisest võlgnikule, maksekäsk on ka täitedokumendiks. Võlgnikul on teatud juhtudel ka õigus esitada maksekäsu peale määruskaebus.

Maksekäsu kiirmenetluses näeb kohus maksekäsus või menetluse lõpetamise määruses võla tasumise tõttu tsiviilkohtumenetluse seadustiku §-s 4881 ettenähtud juhul lisaks menetluskulude jaotusele ette ka hüvitatava riigilõivu rahalise suuruse. Muid avaldaja kantud menetluskulusid, muu hulgas esindaja ja kättetoimetamise kulusid, maksekäsu kiirmenetluses ei hüvitata.

Täpsemalt maksekäsu kiirmenetluse kohta: https://www.riigiteataja.ee/akt/104072012019 - tsiviilkohtumenetluse seadustiku § 172 lg 9; § 1741 lg 2; 49.ptk.

lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta