üürilepingu lõpetamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

üürilepingu lõpetamine

23 Juul 2012, 13:07

On sõlmitud tähtajatu korteri üürileping vallaga. Inimene on selles elanud üle neljakümne aasta.
Aasta alguses tõstis vald üüri, ilma et oleks üürnikule sellest eelnevalt teatanud ja põhjendadnud üüri tõusu.
Eelnevalt üür alla 15.- euro, nüüd mõni sent alla 36,- euro. Vaatamata sellele suurele tõusule on üür igakuuliselt õigeaegselt tasutud.
Üürnik viibib pikemat aega hooldekodus . Ilma kõrvalise abita ei saa ta hakkama. Mõistus selge, liikumipuue.
Nüüd aga soovib vald seda korterit kätte saada, et sinna saaks keegi teine elama asuda.
Vallavanem on teatunud sellest üürniku lastele, et tuleb teha korter kahe nädala jooksul tühjaks. Üürniku endaga ei ole nad rääkinud ega ole temaga lepingut lõpetanud.
1. Kas vallal on õigus leping lõpetada ühepoolselt sellest ette teatamata , tuues lõpetamise põhjuseks et üürnik viibib hooldekodus ja pind on tühjana seisnud? (üür on tasutud igakuuliselt ja võlgasid ei ole)
2. Kas vallal on õigus ilma üürnikule teatamata nõuda lähisugulastelet korteri vabastamist, et korteri kellelegi teisele kasutada anda?
3. Kui üürileping lõpetatakse kaob inimesel ära sissekirjutus , kelle hingekirja ta siis jääb ?
4. Kui inimene paraneb ja saab hooldekodust välja, kuhu ta siis elama saab asuda kui vald on tema üürikorteri ära võtnud ?

Re: üürilepingu lõpetamine

26 Juul 2012, 09:43

Tere

Teadmata konkreetse üürilepingu tingimusi, saab vastata järgmist. Üldjuhul tulenevad lepingust kohustused lepingupooltele, mitte kolmandatele isikutele.

Elukoha registreeringu osas: kui isik kaotab õiguse kasutada ruumi elukohana, säilitatakse rahvastikuregistri aktuaalsete andmete hulgas tema elukoha aadress valla või linna ja linnaosa või osavalla ning võimaluse korral asustusüksuse täpsusega.

Üürilepinguga seonduvat reguleerib võlaõigusseadus, sh üüri tõstmise korda, selle vaidlustamist, üürilepingu ülesütlemise korda ja omakorda selle vaidlustamist. Kui üürilepingut ei ole veel üles öeldud, on seel kehtiv ning pooltele täitmiseks kohustuslik. Nii üüri tõstmiseks kui ka lepingu ülesütlemiseks on ette nähtud vorminõuded, etteteatamisaeg ning üürniku õigus vaidlustamiseks (30 päeva). Võlaõigusseadus on kättesaadav http://www.riigiteataja.ee (vt VÕS §§ 299 – 303, 311 – 331).

Kui isikul puudub elukoht ja ta ei ole võimeline seda ise endale tagama, on võimalik esitada taotlus sotsiaaleluruumi saamiseks. Arvestada tuleks seejuures ka perekonnaseadusest tulenevaid ülalpidamiskohustusi.
Soovitav oleks pöörduda koos asjakohaste dokumentidega õigusnõustamisele, et konkreetsete dokumetide alusel otsustada edasine tegevuskava (NB! järgida tuleb vaidlustamiseks ettenähtud tähtaegu).

Lugupidamisega,
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta