KÜ juhatuse volitused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

KÜ juhatuse volitused

04 Juul 2012, 09:10

Korteriühistu (KÜ) üldkoosolekul (ÜK) võeti vastu otsus, et laenu ei võeta. Seepeale teatas juhatus kirjalikult, et võtab laenu niikuinii.
Järgmisel ÜK-l valiti uus juhatus ja kutsuti endine tagasi. Notari kandeavalduse alusel esitati registripidajale (ÄR) dokumendid juhatuse kande muutmiseks. Vana juhatus tegi ÄR-le avalduse jätta kandeavaldus rahuldamata. Registripidaja koostas määruse, kus anti avalduse esitajale tähtaeg hagi kohtule esitamiseks (1,5 kuud ). Kohtulahendini jõudmine võib võtta aastaid ja senini on ÄR'sse kantud vana juhatus.

1) Kes on vaidlusalusel perioodil seaduslik juhatus, kes võib teha pangaülekandeid, sõlmida lepinguid (ÄR's on kirjas vana juhatus) jne?

2) Kuidas toimida sellises olukorras kus usalduse puudumise tõttu pole mõeldav, et vana juhatus jätkaks?

Re: KÜ juhatuse volitused

11 Juul 2012, 14:57

Tere!

Korteriühistu juhatuse liige saab oma esindusõiguse ja volitused üldkoosolekul vastu võetud otsusega. Korteriühistuseaduse § 13 sätestab, et korteriühistu liikmete üldkoosoleku otsus jõustub otsuse tegemise ajast, kui üldkoosolek ei otsusta teisiti.

Ühinguõiguslikult on väga oluline, et seaduslikult valitud / nimetatud isikud ka mittetulundusühingute ja sihtasutuste registri B-kaardile kantud saaksid. See tähendab, et Ühistust väljapoole suhtlemisel (esindamine, tehingud kolmandate isikutega) lähtutakse registri andmetest. Juhatuse liikmetena aktsepteeritakse teie Ühistu puhul jätkuvalt „vana“ juhatust. Hetkel tuleks siis käituda Registripidaja määruses nimetatud /määruskaebus/ viisil.

Usalduse puudumine – kui vaidlus laheneb uue juhatuse kasuks ja uus juhatus kantakse registrisse, siis vahepealsel ajal vana juhatuse poolt Ühistut kahjustavad tehingud annavad võimaluse nõuda otsustajatelt (vana juhatus) kahju hüvitamist.

Lugupidamisega,
SA Õigusteenuste Büroo

Re: KÜ juhatuse volitused

02 Aug 2012, 14:23

Tänan vastuse eest!
Lisaks eelnevale on veel küsimusi sama teema kohta.
Vana juhatus teeb korteriühistule (KÜ) kahjulikke tehinguid, eirates enamuse tahet. Lisaks on tõsiseid kahtlusi, et on sõlminud iseendaga (oma firmaga) lepinguid ilma üldkoosoleku (ÜK) otsuseta jne, näitamast raamatupidamise dokumente. Sellise asja jätkumist tuleks tõkestada. Enamusel KÜ liikmetel puudub „vana juhatuse“ osas usaldus .
„Vana“ juhatuse volitused on ammu lõppenud. Volitusi ei ole pikendatud ÜK-l, volituste pikendamise kohta B-kaardil kanded puuduvad. Ühesõnaga „vana juhatuse“ legitiimsus on küsitava väärtusega.
Hilisemast kohtuvaidlusest on vähe kasu kui asi on füüsiliselt teostatud, st hiljem ei ole võimalik füüsiliselt teostatut tagasi pöörata ja „vanal“ juhatusel puudub väga suure tõenäosusega vara kahjude hüvitamiseks.
1. Mida ette võtta, et tõkestada sellist tegevust?
2. Kas võib kõne alla tulla nõuda kohtult juhatuse liikmete määramist kuni kohtulahendini (mis võib võtta aastaid)?
Vajadusel on võimalik esitada kohtule tõendusmaterjali „vana“ juhatuse ebasobilikkuse ja „vana“ juhatuse edasise jätkamisel kaasnevate ohtude kohta.

Re: KÜ juhatuse volitused

27 Aug 2012, 10:58

Täiendavalt eelmis(t)ele vastus(t)ele:

Kui kandeavalduse lahendamiseks tuleks mittetulundusühingute ja sihtasutuste registriasja menetleval kohtul anda hinnang vaidlusalusele õigussuhtele, võib kohus peatada avalduse menetlemise kuni vaidluse lahendamiseni hagimenetluses. Kui sel juhul ei ole hagi veel esitatud, võib kohus määrata asjaosalisele hagi esitamiseks tähtaja (TsMS § 598). Seega sõltub kandeavalduse lahendamine hagimenetluses õigusvaidluse tulemusest. Hagimenetluses on võimalik taotleda hagi tagamist (st kohus võib hageja taotlusel hagi tagada, kui on alust arvata, et tagamata jätmine võib raskendada kohtuotsuse täitmist või selle võimatuks teha). Hagi tagamise abinõud on toodud TsMS § 378 (https://www.riigiteataja.ee/akt/104072012019).

Kui nn vana juhatuse liikmed on põhjustanud ühistule kahju, saab juba praegu esitada nende vastu hagi kahjunõudes. Seejuures on samuti vajadusel võimalik taotleda hagi tagamist. Nt hagi tagamise abinõud on kostjale kuuluvale kinnisasjale kohtuliku hüpoteegi seadmine; kostja vara arestimine ning selle alusel käsutuskeelu nähtavaks tegeva keelumärke kandmine kinnistusraamatusse või muu käsutuskeeldu nähtavaks tegeva kande tegemine muusse vararegistrisse; kostjal teatud tehingute ja toimingute tegemise keelamine.

Veel: TsMS § 602 alusel kohus määrab seaduses sätestatud juhul huvitatud isiku avalduse alusel juriidilise isiku juhatusse asendusliikme (vt ka MTÜS § 30).

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta