Korteriühistu pankrot- lisa

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Korteriühistu pankrot- lisa

17 Juun 2012, 20:05

Tere.
Tänan eelneva vastuse eest.
Kohtumenetlus võlglaste vastu nõude lõplikuks laekumiseks võib aastate pikkuseks venida (toimetulekutoetust ei maksta, kuna lastetoetused arvestatakse sissetulekuks) samal ajal on majaelanikel vaja edasi "elada" - saada ja tasuda kommunaalteenuste eest. Kas on võimalus, et kü ise kuulutab end maksejõetuks ja alustab pankrotimenetlust ? (ei tundu küll usutav, kuna nõuded on ca 4000, aga võlakohustus soojatootjale 2000) või likvideerimist?
Kas on võimalik alustada ühisusega - ei võta kü kohustusi ega nõudeid üle?

Tänan vastuse eest.

Re: Korteriühistu pankrot- lisa

22 Juun 2012, 11:56

Tere

Siin tuleks eristada ühelt poolt ühistu likviidsusraskusi (korteriühistul on küll majanduskava alusel nõuded liikmete vastu, kuid neid ei täideta vabatahtlikult) ja teisalt püsivat maksejõuetust, mille puhul on kehtestatud selline majanduskava, mis ei taga ühistu maksejõulisust. Viimasel juhul tuleks korteriomanikel kehtestada maksevõimelisust tagav majanduskava. Ühistu peaks olema aktiivne võlgade sissenõudmisel.

Antud juhul on ilmselt siiski tegemist olukorraga, kus ühistul on majanduskava alusel tekkinud nõuded osutatud teenuste osas, kuid neid nõudeid ei ole õnnestunud realiseerida. Samas ei ole siin ka toimunud täitemenetlust, st ei saa väita, et korteriomanikul puudub vara, mida nõude katteks realiseerida ja seeläbi täita ühistu nõue (ei ole teada, et nö võlglase korteri müügist ei saada nõuet rahuldatud).

Pankrotiavalduse esitamisel, kas korteriühistu pankrot välja kuulutatakse, seda otsustab kohus. Kas see annab tulemuseks just kohustuste lõppemise või asutakse ühistut nö saneerima, sõltub ühistu majanduslikust olukorrast ja võlausaldajatest.

Lugupidamisega,
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta