Probleem paarismajaga

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Probleem paarismajaga

28 Mai 2012, 19:43

Tere

Olukord on selline, et elan paarismaja ühel poolel, kus naabri majapoolel on ainult seinad(majakast) välja ehitatud. Tema majapool seisab kütmata aastaringselt.

Kuna maja on keskelt kokku ehitatud ja ei ole eeldatud, et kahe maja keskosa peaks olema soojustatud, siis on väga suured külmasillad põrandate ühenduskohtades, majanurkades. Seal kus on minu majapoole välisseinad ühendatud tema kütmata välisseinadega. Niiskus kondenseerub seintel, on olnud probleeme hallitusega.

Maja on seisnud naabril vähemalt 10 aastat. Olemas on tal arvatavasti ehitusluba, elamisluba mitte.Maja ei ole kaasomandis, vaid eraldi kruntidel.

Kas mul on õigus nõuda talt minupoolsete maja seinte soojustamist, et vähendada seinte mahajahtumist?
Ma võiks neid töid ka ise teostada enda raha eest, aga nõusolekut ma temalt ei saa.

Sellega, et temad seinad on kütmata, kaasneb mulle lisakulutused kütmisel ja lisaks majakonstruktsioonide halvenemine.

Re: Probleem paarismajaga

04 Juun 2012, 14:12

Tere!

Asjaõigusseaduse kohaselt, kui ehitada või ehitist parandada saab ainult nii, et naaberkinnisasjale või selle kohale tuleb ehitada tellingud või et üle selle kinnisasja tuleb vedada või sellele asetada ehitusmaterjali või kinnisasjast üle käia või sõita, peab naaberkinnisasja omanik seda lubama, kui see on hädavajalik, tingimusel, et temale tagatakse kahju hüvitamine.

Kaksikelamu (st kahe kõrvutiasetseva krundi piirile küljeti kokku ehitatud üksikelamud, millel on vähemalt üks ühine avadeta sein ) puhul võib ühine sein olla kaasomandis. Sellisel juhul kohalduvad kaasomandi valdamise ja kasutamise kohased sätted (üldjuhul kokkuleppel).

Ehitis peab olema projekteeritud ja ehitatud hea ehitustava ning ehitamist ja ehitusprojekti käsitlevate õigusaktide kohaselt ega või tekitada ohtu inimese elule, tervisele või varale või keskkonnale.

Vastamiseks ja nõudealuse selgitamiseks (naabrit teatud tegevuseks kohustav, kahjuhüvitus- vm nõue) oleks vaja tutvuda Teie elamu ehitus- ja projekteerimisdokumentatsiooniga ning kinnistu (sh ehitise) müügilepingus sõlmitud kokkulepetega.

Oma nõuded võite esitada naabrile (soovituslikult kirjalikult), kuid kokkuleppe mittesaavutamisel ja kohtusse pöördumise üle otsustamiseks tuleks Teil siiski pöörduda õigusnõustamisele koos kõigi dokumentidega.

Vastas: SA Õigusteenuste Büroo

Vasta