Maja ehitaja garantii

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 2
Liitunud: 27 Apr 2012, 10:22

Maja ehitaja garantii

27 Apr 2012, 12:14

Tere!

Maja ehitaja poolse garantii kehtivuse ajal hakkas kelder hallitama. Elanikud esitasid oma pretensioonid ühistu juhatuse vahendusel maja haldajale, kellega sõlmitud hooldus- ja halduslepingu lisas on kirjas, et haldustasu all mõeldakse "hoonega seonduvaid igapäevasid tegevusi, sh on abiks garantiiküsimuste lahendamisel". Haldur kinnitab, et saatis juhatuse/elanike pretensioonid maja ehitaja-arendajale, kuid viimane ei vastanud neile ning halduril puudub garantiitööde teostamise vastuvõtmise-üleandmise akt. Tänaseks on majas olukord, kus garantiiaeg on läbi (see lõppes 2008. a), kuid kelder hallitab. Ühistu on nüüd otsustanud tellida ekspertiisi hallituse põhjuse väljaselgitamiseks. Kui ekspertiis näitab, et tegu on konstruktsiooniveaga, siis garantii kehtivuse ajal oleks vea parandamise kulud pidanud katma maja ehitaja. Praegu enam ehitusgarantii ei kehti, aga soovin teada kes vastutab selle eest, et garantii kehtivuse ajal antud probleemi (millele elanikud juhatuse ja haldaja tähelepanu juhtisid) ei lahendanud? Kes vastutab, kas ühistu juhatus või maja haldur? Juhul kui ühistu juhatus oli volitanud halduri ühistu tegevjuhiks, kelle ülesanne oli ka tegeleda garantiiküsimustega, siis kas sellisel juhul vastutab haldur? Kas antud olukorras on ühistu liikmetel võimalik nõuda ehitajalt konstruktsioonivigade tõttu tekkinud hallituse põhjuse kõrvaldamist? Kui ühistu sooviks praegu anda garantiitööde mitteteostamise eest vastutaja kohtusse eesmärgiga nõuda veaparandamise kulude katmist, kas hagi tuleks esitada ehitaja, haldaja või ühistu juhatuse liikmete vastu?

Juhul kui garantii lõppemise ajaks ei olnud majas veel korteriühistut moodustatud (ühistu on registrisse kantud sept 2008, kuid kahjuks ei tea ma millise kuupäevani kestis garantii) ja maja haldamisega tegeles ehitaja poolt määratud haldusfirma, kellele elanikud oma pretensioonid esitasid, kes siis vastutas: kas haldusfirma, korteriomanikud ise või ehitaja, kuna haldusfirma väidetavalt esitas viimasele elenike pretensioonid, kuid ehitaja ei vastanud talle (eeldusel, et on võimalik tõestada, et vastav e-kiri tõesti ehitajale saadeti)?

Milline seadus maja ehitaja poolse garantii valdkonda reguleerib?

Suured tänud teile!

Postitusi: 1237
Liitunud: 01 Veebr 2011, 14:28

Re: Maja ehitaja garantii

01 Mai 2012, 14:42

Nagu küsimusest selgub, korteriühistut polnud veel moodustatud ja sellega ka juhatusel ei lasu mingit vastutust. Ehituse garantiid reguleerib ehitusseadus, kuid kõik tähtajad on möödas. Kas ehitusfirma on veel tegutsev? Kui on tegutsev, siis väga palju sõltub ehitusekspertiisi otsusest.


Vastas Raimo Jõgeva

Vasta