Mul on üks mure

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Mul on üks mure

16 Mär 2012, 08:41

Nimelt on mul üks sõber, kes üüris korterit. Alguses esimesed kuud maksis ta enam-vähem õigel ajal, aga edasi hakkas ta lepingust taanduma ja ei maksnud õigel ajal. Kogu aeg lubas ja lubas, et raha tuleb ja ma saan selle. Rääkis, kuidas ta annab raha sõbra kätte ja too kannab kõik mulle edasi, aga kogu raha ma ei ole ikka saanud.

Praeguseks on ta kahe kuu üüri mulle võlgu ja osa kolmanda kuu üürist ka.

Tal on tihti telefon väljas, ma ei saa teda kuidagi kätte. Saadan talle kirju, et millal siis üüri ära maksad, ja ikka ei mingit vastust. Võlg aina tiksub ja ta lubab igasuguseid asju kokku - et näe, see kuupäev saad selle inimese käest raha. Teine inimene ei tea asjast midagi.

Nüüd kirjutasin facebook'i nii nagu kõik teisedki kirjutavad, kui nad kedagi otsivad, et mul on vaja too isik ülesse leida, kas keegi teab, kus ta on või teab ta numbrit, kuna see number mis ta mulle andis, on kogu aeg väljas. Et ma sooviksin oma üüriraha tagasi saada. Selle peale tegi ta paar päeva tagasi oma sõnul avalduse kuskile, et mina laiman teda, kuigi laim peaks olema avalikult teise inimese kohta valetamine.

Avalduse tegi põhimõttel, et oma tegude eest peab vastutama ja ei tohi valetada teiste kohta. Ta ei ole ise vastutanud absoluutselt üüri õigeaegse maksmisega ja kõik, mis ma kirjutasin, on puhas tõde. Tema sõnad: väike turgutav trahv ja kriminaalse laimu eest peaksid sulle õppetunni andma.

Õppetunni mille eest - et ma üritan teda leida, kuna ta ise ei püüa minuga ühendust võtta ja mul ei jää muud üle, kui tema tuttavate käest tema kohta küsida?

Mis ma tegema peaksin? Ma olen vaimselt nii läbi väntsutatud tema valedest ja ootamisest, et ta ikka maksaks. Juba 6 kuud on komejant olnud temaga kogu selle aja, mil ta korteris elas. Ma ei oska kellegi poole pöörduda. Kardan.

Re: Mul on üks mure

16 Mär 2012, 08:41

Antud juhul ei ole tegemist laimamisega. Karistusseadustikus ei ole ettenähtud taolist kuritegu. Isegi, kui oleks tegemist laimuga, ei järgne sellele kriminaalvastutusele võtmist. Heaks ei saa kiita Teie poolt lepinguliste probleemide lahendamist sotsiaalvõrgustiku ehk Facebooki vahendusel. Lepingulised vaidlused tuleb lahendada läbirääkimiste teel või kohtus. Üürilepingut saate Te üles öelda, kui üüri- või kommunaalkulude võlgnevus on kolm kuud. Üürileping peaks olema sõlmitud tähtajalisena ja kui üürnik on olnud korratu, siis on Teil võimalus keelduda üürilepingu pikendamisest.


Vastas Kaja Kiilo

Re: Mul on üks mure

16 Mär 2012, 08:42

Ma nüüd täitsa mõistan, et mu tegu oli vale. Kuid kas temapoolse valesüüdistuse eest võib nõuda kahjutasu?

Re: Mul on üks mure

16 Mär 2012, 08:42

Kõige tülikam ja kallim viis oma õigusi kaitsta, on seda teha advokaatide vahendusel. Kõige lihtsam on vaidlusi lahendada kokkuleppel. Juhul, kui Te leiate, et keegi on esitanud Teie vastu valesüüdistuse ning Teile on seeläbi tekitatud kahju, siis võib muidugi taotleda tekitatud kahju hüvitamist. Te peate aga esitama tõendid kahju tekkimise kohta ning tõendama, et valesüüdistuse ja kahju tekkimise vahel on põhjuslik seos. Pigem on Teie korterit üüriv isik tekitanud Teile kahju korratu üürnikuna.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta