KÜ ei esita küsitud arveid

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

KÜ ei esita küsitud arveid

29 Veebr 2012, 17:46

Enampakkumise võitjana õnnestus saada ühe korteri omanikuks. Endisel korteriomanikul oli võlg korteriühistu ees (kommunaalkulude eest) 2008 aasta algusest ja summa koos viivisega on üle 8000 EUR-i. Osad korteri ühistu poolt tehtud arved sain endiselt omanikult otse kätte aga veidi alla poole arvetest mis on kadunud.
Tegin kirjaliku avalduse Korterühistule ja andsin selle isiklikult KÜ juhatuse esimehele üle, sooviga saada alates 2008 aasta algusest kõik puudu olevad arved koos täpse kirjeldusega mis kuude eest arveid on vaja. Kirjeldasin avalduses oma soovi saada ülevaade võlgnevuse suurusest, sisust ja arvutuskäigust ning märkisin ära, et juhul kui vastav tegevus on tasuline siis olen nõus selle eest maksma. Isiklikult andsin kirja üle kuna e-posti teel ei olnud KÜ esimees nõus avaldust saama ja ütles, et e-posti aadress puudub. Kirjalikule esitatud avaldusele ei vastatud. Helistasin mõned päevad hiljem oma sooviga KÜ esimehele ja peale meelde tuletamist ta ütles, et helistab tagasi. Mõne aja pärast helistaski ja tema vastus oli see, et kahjuks ei ole võimalik varasemaid arveid (kui vaid 2011 aastal esitatud) näha ega välja trükkida. Põhjuseks ütles, et kuna vahetati raamatupidamisprogrammi siis neid arveid ei saa näha.
Lugedes aga seadust, siis vastavalt kehtivale Raamatupidamise seadusele (paragrahv 12. punkt 1) peab raamatupidamiskohustuslane raamatupidamise algdokumente säilitama seitse aastat. Korterühistu on korteriomandiseaduses sätestatud korteriomanike loodud mittetulundusühistu ning mittetulundusühistu on mittetulundusühistute seaduse järgi eraõiguslik juriidiline isik ja seega on korteriühistu raamatupidamiskohustuslane. Ma ei tea mis on arvete mittenäitamise tegelik põhjus ning see võib olla ka tüli varasemate raamatupidajate või raamatupidamisettevõtetega. Korteriühistu aga nõuab kogu võla tasumist esitades selle eest peatselt arve. Minu küsimus on, kas mul on õigus nõuda uue korteri omanikuna näha sellele korterile koostatud arveid, et veenduda arvutuste õiguses ja võlgnevuse sisus, ilma kohustuseta pimesi kogu võlgnevus tasuda? Juhul, kui korteriühistu jätkuvalt eirab minu soovi siis kas kaebus maksu- ja tolliametile võiks tuua sellele lahenduse?
Teine küsimus. Korterühistu esimees on võlgnevuse tõttu sulgenud nii külma kui ka sooja vee saamise elamu viimasel korrusel ja selle kohta on kirjutatud eelmisele korteriomanikule teade. Korteri veemõõtjate juures on veekraanid avatud aga vett tarbida ei saa kuna veekraanid on suletud kuskilt meile mitte teada olevast kohast. Korteriühistu esimees nõuab kogu võla tasumist ja alles siis on nõus veekraanid avama. Kas vee sulgemine või selline tegevus on seaduslik?

Re: KÜ ei esita küsitud arveid

02 Mär 2012, 20:07

Kuna oli tegemist enampakkumisega, siis vastavad dokumendid võlanõude olid esitatud kohtule ja need ka kontrollitud. Ostsite korteri teades nõude suurust, siis ühistu ei ole kohustatud uuesti neid esitama. Vee sulgemine on ebaseaduslik tegevus.


Vastas Raimo Jõgeva

Vasta