Korteriomanikule hüvitamine ühistu poolt

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Korteriomanikule hüvitamine ühistu poolt

08 Veebr 2012, 14:44

Tere Va Juristid,

Pöördun Teie poole korteriomanikuna,


Probleem seisneb selles, et juba aastaid on 5 korruselise maja viimasel korrusel olevas korteris veekahjustused (nüüdseks juba kahes toas) laest ja põranda äärest on lekkinud vesi ja selle tagajärjel tekkinud ka hallitus, mis on seinad, laed ja põrandad ära rikkunud.
Viimase aasta jooksul on väga tihedalt probleem esile kerkinud ning tihti remonti vajanud. Olen korterit kahes erinevas kindlustusfirmas kindlustanud ja tänaseks sai selgeks, et kindlustus seda ei hüvita ja viga on korteriühistu taga. Kindlustusfirma soovitas järgnevat: korteriomandiseaduse § 15 järgi on korteriomanikul õigus nõuda, et maja hooldatakse korteriomanike huvidest lähtudes. Kui maja ei hooldata piisavalt ja selle tõttu tekib kahju, siis tuginedes võlaõigusseaduse §-le 1043 on kahju kannatanul õigus nõuda kahjude hüvitamist korteriühistult. Soovitame Teil korteriühistut teavitada, et kahju põhjustanud maja konstruktsioonid saaksid parandatud ja Teie korteri kahjustused hüvitatud.

Minu probleemil on aga kaks põhilist küsimust: Nimelt, kui ühistu väidab, et katus on korras nagu prillikivi- kas nad üldse tuvastavad, kust viga tekib ja kas seda saab üldse likvideerida, parandada? Ning, kas nad võivad sellega venitada nii kaua- kui ala lumi sulanud on?? Korteris elab astmaatik ja ei ole aega oodata. Kas ja kuidas ma seda neile selgeks teen ja kas ühistul on õigus selle vea likvideerimiseks võtta aega nii kaua kui nemad soovivad?

Teiseks- ei oska mitte kuidagi ühistu poole selle vea parandamiseks- ja tekkinud kahjustuste hüvitamiseks pöörduda.

Oleks tarvis mingi avaldus teha? Kelle aadressile? Hinnapakkumine (eraisikuliselt) kahjude korvamiseks? Kas ühistu võib teha ise hinnapakkumise ja ise remontima- kas ma pean sellega nõustuma??


Oleksin vastuste eest ülimalt tänulik,

Parimate soovidega,
Kerli

Re: Korteriomanikule hüvitamine ühistu poolt

09 Veebr 2012, 19:11

Katus ja muu kaasomandisse kuuluv on korteriühistu vastutusala. Pärast avariiliste tööde teostamise saab otsustada ühistu üldkoosolek. Antud juhul on tekitatud Teie korterile kahju ja ühistu on võimetu remonti korraldama. Teil on võimalus katus remontida ja kulutused kohtu kaudu ühistult sisse nõuda. Kindlasti tuleb võtta mitu hinnapakkumist ja sellest ettevõtmisest ühistut kirjalikult teavitama.


Vastas Raimo Jõgeva

Vasta