päring üürilepingu kohta

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

päring üürilepingu kohta

08 Dets 2011, 17:54

Vastavalt võlaõigusseadusele peab kandma üürnik kommunaalkulud vastavalt asjade kasutamise eest ja sinna alla ei lähe korteriühistule tasutavad remondifondi rahad, sest üürnik ei saa sellest otseselt kasu.

Seega üürnikuna ei peaks mul olema kohustust hoolduskulude ja remondifondi raha maksmiseks, kui üürileping teisiti ei sätesta.

Minu üürileping sätestab järgmist:
punkt 1.5: Eluruumi kasutamise eest maksab üürilevõtja üüri ....... (mingi summa), millele lisanduvad kõik korteriga seotud kulud ning kulud tarbitud teenuste eest.
samas toob punkt 2.5: välja järgmist: Lepingu p.1.5 toodud maksed tasub üürilevõtja järgmiselt:
1. üür otse üürileandjale
2. kommunaalkulud üürileandjale

Siinkohal olekski küsimus. Kas selle lepingu alusel on üürileandjal õigus nõuda minu käest selliseid tasusid nagu hooldus ja remondikulud (remondifond), lisaks elamu kindlustust ja EKÜL liikmemaksu.

Leian, et otseselt ei ole lepingus punkti, mis kohustaks mind tasuma eelnimetatud kulusid üürileandja eest.
Kas sellise üürilepingu alusel oleks mul võimalik ka juba makstud remondifondi ja muud rahad tagasi nõuda. Kuhu ma sellisel juhul pöörduma peaksin.

Re: Päring üürilepingu kohta

12 Dets 2011, 17:03

Sellises sõnastuses, nagu Te olete ära toonud Teiega sõlmitud üürilepingu, siis selline üürileping ei anna alust nõuda hooldus ja remondikulusid. Need kulutused ei ole kommunaalkulud. Need on kulutused, milliseid peab kandma korteri omanik, kes on ilmselt korteriühistu liige. Samas on lepingu punkt 1.5 ebatäpne, kuna selle sõnastuse kohaselt tuleks üürnikul tasuda lisaks üürile kõik korteriga seotud kulud. Lepingu punkt 2.5 annab aga täpsustuse ja selles lepingu punktis on ära toodud, et lisaks üürile tuleb tasuda kommunaalkulud. VÕS § 292 lg 1 sätestab, et lisaks üüri maksmisele peab üürnik kandma muid üüritud asjaga seotud kulusid (kõrvalkulud) üksnes juhul, kui selles on kokku lepitud. Kõrvalkuludeks on tasu üürileandja või kolmanda isiku teenuste ja tegude eest, mis on seotud asja kasutamisega. Asja kasutamisega seotud kulud ongi kommunaalkulud (elekter, soojus, vesi, prügi). Te peaksite silmas pidama, et eluruumi üürilepingus lepingupoolte õiguste ja kohustuste ning vastutuse osas seadusega sätestatust üürniku kahjuks kõrvalekalduv kokkulepe on tühine. Kui Te olete lisaks üürile ja kommunaalkuludele tasunud veel teatud summasid, siis võite taotleda üürileandjalt nende summade arvelt üüri tasaarvestamist. Võite teha üürileandjale kirjaliku ettepaneku, kas üüri tasaarvestamiseks või enammakstud summade tagastamiseks. Kui üürileandja keeldub vastuvõtmast Teie ettepanekut, saate pöörduda üürikomisjoni poole või kohtusse. Eelistatav oleks muidugi lahendada arusaamatus kokkuleppel.


Vastas Kaja Kiilo

Re: päring üürilepingu kohta

14 Dets 2011, 15:31

Suhtlesin korteriomanikuga ja endiselt soovib Tema, et tasuksin kogu ühistu poolt esitatava arve.

Nagu aru sain, siis lepingu järgi võiksin keelduda maksmast igasuguseid kõrvalkulusid, mida mina üürnikuna tekitanud ei ole ja mis peaksid olema korteriomaniku kanda. Samas kui keeldun ja korteriomanik teavitab, et pean korteri vabastama, siis tahaksin teada millised õigused on üürnikul. Kas üürileandja tohib tõsta üürniku välja siis kui üürnik ei ole lepingut rikkunud ja juhul kui ta seda teha soovib, kas saaksin tagasi nõuda ka maakleri vahendustasu ja ettemaksu.

Lisaks sooviksin teada, kui pika perioodi vältel peale üürikorterist väljakolimist on mul õigus tagasi nõuda enammakstud kulutusi remondifondi, elamu kindlustuse ja EKÜL liikmemaksu osas.

Re: Päring üürilepingu kohta

15 Dets 2011, 16:46

Üürileandja toimib seadusevastaselt, kui Ta lõpetab Teiega üürilepingu seetõttu, et Te ei tasu summasid, mida Te ei ole kohustatud tasuma lähtudes VÕS §-st 292 lg 1. Samas olete Te täitnud ka üürilepingut. Lepinguväliseid kohustusi ei pea Te täitma. Kui üürileandja siiski lõpetab Teiega üürilepingu, saate pöörduda oma õiguste kaitseks üürkomisjoni poole või vaidlustada üürilepingu lõpetamise kohtus. VÕS § 275 sätestab samas, et eluruumi üürilepingus lepingupoolte õiguste ja kohustuste ning vastutuse osas seadusega sätestatust üürniku kahjuks kõrvalekalduv kokkulepe on tühine. Enammakstud summasid on Teil õigus tagasi nõuda kolme aasta jooksul alates õiguste rikkumisest teadasaamisest. Maakleri vahendustasu ei ole Teil õigus tagasi nõuda, sest tegemist on Teile maakleri poolt osutatud teenusega ning see ei seondu Teie probleemidega üürileandjaga.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta