Korteri endise omaniku võlgnevus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Korteri endise omaniku võlgnevus

24 Nov 2011, 08:56

Ostsin korteri 26.10.2010, mille endine omanik oli korteriühistule võlgu kommunaalteenuste eest. Võlg oli arvestatud seisuga 30.09.2010. Ostu-müügi tehingu ajal kanti korteriühistule võlgnetud summa otse KÜ arvele, seega müüja sai selle võrra väiksema summa.
Korteri üleandmine- vastuvõtmine toimus 10.11.2010. Notari lepingus on kirjas: "Müüja X kannab kõik lepingu esemega Y seotud kuldud kuni otsese valduse üleandmiseni, tasudes need hiljemalt ühe (1) kuu jooksul arvates valduse üleandmisest ning Ostja Z nõudmisel esitab Ostjale Z maksedokumendid, mis tõendavad nimetatud kohustuse täitmisi".
Mina loen siit välja, et müüja kohustus on oktoobrikuu (ja ka novembri esimese üheksa päeva) kommunaalteenuste eest tasuda.Küsisin ka notari kontorist ning sealt öeldi, et omavaheline notariaalselt kinnitatud kokkulepe on ülimuslik.
Korteriühistuseaduse § 51 küll ütleb, et eelmise omaniku kohustused lähevad ostu-müügilepingu sõlmimisel automaatselt üle uuele omanikule, kuid kas ka võlad?
Leidsin internetist ka kellegi vastuse umbes sarnasele probleemile: "See KÜSi paragrahv on olnud vaidlusalune pikemat aega ja tekitanud palju segadust. Minu järelpärimisele vastati Justiitsministeeriumist nii: "Korteriühistuseaduse (KÜS) § 51 tõlgendamise osas on esindatud erinevad seisukohad. Selle kohta on olemas Riigikohtu tsiviilkolleegiumi otsus asjas nr 3-2-1-105-05, mille punktis 28 asus kohus sisuliselt seisukohale, et KÜS § 5´ei anna ühistule võimalust nõuda korteriomandi uuelt omanikult eelmise omaniku tasumata makseid. Korteriühistu liikme õiguste ja kohustuste üleminek uuele ühistu liikmele tähendab ainult seda, et uus liige ei saa keelduda enne tema liikmeks saamist elamu majandamiseks võetud kohustute (näiteks remondilaenu) edasisest tasumisest. Kuigi Riigikohtu selle tõlgenduse valguses ei saa uuelt korteriomanikult eelmise omaniku võlgnevuse tasumist nõuda, ei ole millegagi piiratud võlgnevuse ja viivise nõudmine eelmiselt omanikult. Ühistu liikme õiguste ja kohustute üleminek ei vabasta endist ühistu liiget nende kohustute täitmisest, mis muutusid sissenõutavaks sel ajal, kui tema ühistu liige oli."
KÜ üritas küll esialgu võlga sisse nõuda korteri endiselt omanikult, aga kuna too küll lubas, aga ei tasunud võlga või ei olnud temaga võimalik kontakti saada, siis nüüd nõuab KÜ endise omaniku kommunaalteenuste võlga minult. Mis siis õige on? Kas tõesti mina pean maksma teenuste eest, mida ma tarbinud pole, vaatamata sellele, et notariaalselt kinnitatud lepingus on korteri endise omanikuga kokku lepitud, et tama tasub nende eest?

Re: Korteri endise omaniku võlgnevus

27 Nov 2011, 19:32

Riigikohtu poolt antud selgitus on vaieldamatult kooskõlas seadustega, mis reguleerivad selliseid suhteid. Teie arusaam on Riigikohtu lahendiga kooskõlas ja õige. KÜ peaks antud võlgnevuse osas pöörduma kohtusse hagiga endise korteriomaniku vastu võlgnevuste nõudmises. Kuna Teie olete praegu KÜ liige, siis KÜ läheb kergema vastupanu teed Teid survestades. KÜ eesmärgiks on vältida kohtukulusid. Seaduslikku alust Teilt võlgnevuse nõudmiseks KÜ ei ole. Te ei pea kinni maksma teenuseid, mida Te pole tarbinud. Pealegi on müügilepingus sätestatud, et müüja kannab kõik kulud kuni valduse üleandmiseni.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta