Lisapuhkus tervist kahjustaval tööl

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lisapuhkus tervist kahjustaval tööl

14 Veebr 2023, 14:17

Tere!
Minu küsimus oleks järgmine-
Olen lõpetanud Teedeehituse eriala ning töötan sellel alal juba 6 aastat. Kutsestandardis on selline märge -
A.3 Töö keskkond ja eripära - Tervist kahjustavateks faktoriteks on tolm, müra, vibratsioon, töötamine sundasendis (masinajuhid) ja õues (temperatuurikõikumised, puugid jne), sageli töötamine liiklussituatsioonis.

Mul oleks küsimus lisapuhkuse kohta, kui minu töö sisaldab objektidel pidevalt tervist kahjustavat asfalti aurude sisse hingamist, tolmu, masinal vibratsiooni jne, siis kas mul on õigus küsida tööandjalt 7 päeva lisapuhkust või mitte? Kuidas käib lisapuhkuse küsimine ja kuidas tööandjale näiteks selgeks teha, et mul on selleks õigus olemas (kui on).
Kas on kuskil mingisugust täpsemat nimekirja, mis tööd kvalifitseeruvad lisapuhkuse saamisesse ning millised mitte?

Kas ma saan tööandjale seadusest välja tuua need punktid -
§ 2. Tervistkahjustavad tööd
2) töödel, kus töökeskkonnas esinevad müra, vibratsioon, elektromagnetväljad – 7 kalendripäeva;
4) töödel, kus töökeskkonnas esineb sissehingatav mineraalse või orgaanilise päritoluga tolm, paberitolm, metallitolm, puidutolm, tahm – 7 kalendripäeva;

Lugupidamisega

Re: Lisapuhkus tervist kahjustaval tööl

14 Veebr 2023, 19:22

Tere

TLS § 55 sätestab töötaja põhipuhkuseks 28 kalendripäeva, kui seadus ei sätesta teisiti või töötaja ja tööandja ei ole kokku leppinud teisiti.
Seadus sätestab teatud kategooriatele pikema põhipuhkuse, nt töövõimetuspensioni saavale töötajatele, ning haridus- ja teadustöötajatele, lisaks täiendavad puhkusepäevad lapsevanematele, kuid lisapuhkust tervistkahjustava töö eest ei ole ette nähtud.
Uue töölepingu jõustudes 1. juulist 2009.a kaotas koos puhkuseseadusega kehtivuse Vabariigi Valitsuse määrus, mis nägi ette lisapuhkuse andmise töötamisel allmaa- ning tervistkahjustavatel ja eriiseloomuga töödel. Uues töölepingu seaduses taolisi lisapuhkusi enam ei sisaldunud. Tööandja peab tagama töökeskkonna terviseohutuse ka selliselt, et töötaja töötab tavapärase töö- ja puhkeaja ning puhkusega, ning lisapuhkus ei ole meede, millega korrigeerida puudujääke töökeskkonnas.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta