Töötamine püsiva töövõimetusega

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Töötamine püsiva töövõimetusega

10 Okt 2011, 09:40

Tere!

Asutus otsib endale koristajat ja seda kohta tuli vaatama noor naisterahvas, kes otsustas sellele kohale ka tööle jääda. Hiljem selgus, et tal on püsiv töövõimetus (80%), mis on ühtlasi ka pikaajaline. Püsiva töövõimetuse põhjuseks tõi ta, et tal on astma.
Kas sellise suure töövõimetusega saab üldse töötada koristaja ametikohal (arvestades koristaja tööd tolmuimeja ning erinevate puhastusvahenditega). Teiseks, kuidas arvestada sellisel juhul töötajale töövõtulepinguga makstavat tasu (arvestades, et see naisterahvas saab püsiva töövõimetuse eest ka mingit hüvitist)?

Re: Töötamine püsiva töövõimetusega

11 Okt 2011, 18:25

Küsimusest jääb ebaselgeks, kas koristajaga on sõlmitud tööleping või töövõtuleping. Küsimusest selgub, et tegemist on osalise töövõimetusega, mis tähendab seda, et töötaja ei saa töötada riiklikule tööaja normile vastavas mahus. Töövõimetuse määranud arsti otsusest peaks selguma, kas töötaja töövõimetus lubab töötajal töötada vastavalt ametikohal või mitte. Kahtluse korral tuleks võtta ühendust töötervishoiu arstiga. Töötajale makstava tasu osas ja sellest makstavate maksude osas soovitan lugeda Sotsiaalkindlustusameti selgitusi: http://www.ensib.ee/riigipoolse-sotsiaa ... kute-eest/.


Vastas Katrin Sarap

Re: Töötamine püsiva töövõimetusega

12 Okt 2011, 07:57

Tänan tagasiside eest.
Hetkel on töötajaga sõlmitud töövõtuleping

Re: Töötamine püsiva töövõimetusega

14 Okt 2011, 19:08

Töövõtulepingu puhul tuleks samuti lähtuda eelkõige sellest, kas töövõtja saab sellel ametikohal töötada ning kas see ei ole talle vastunäidustatud. Töövõtulepingulises suhtes ei kohaldu töövõtjale tööaja riiklik norm, mistõttu ei pea pooled seda järgima. Juhul, kui tellijal on põhjendatud kahtlus, et töövõtja (koristaja) ei saa teenust osutada või tööd teha, ei ole tellijal kohustust töövõtulepingut sõlmida või võib juba sõlmitud lepingu seaduses ettenähtud korras üles öelda. Seoses töövõtjale tasu maksmisega ei ole tellijal töövõtja töövõimetuse tõttu lisa kohustusi.


Vastas Katrin Sarap

Vasta