Töötingimuste muutmine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Töötingimuste muutmine

09 Okt 2011, 20:55

Tere!
Praegu kehtivas töölepingu lisas on töötaja töökoha asukohaks märgitud 2 aadressi: asutuse aadress ja töötaja kodune aadress, kuna ta kahel päeval nädalas kasutab kodustöötamise võimalust. Kodustöötamist kui sellist ei ole töölepingus märgitud. Nüüd vahetus tööandja isik (direktor) ja uus direktor ei ole nõus lubama kodustöötamist.
1. Kas 2 töökoha asukohta töölepingus annab kodustöötamise õiguse või võimaluse?
2. Kui töötaja ei ilmu asutusse ja on töö ajal kodus, kas see on siis tööluus või kuidagi teisiti rikkumisena tõlgendatav?
3. Kui töötajal ei ole mõistlik (elukoha kauguse tõttu töökohast, võtab ligi poole palgast) iga päev asutusse sõita oma tööülesandeid täitma, siis kuidas peaks töötaja käituma, et oleks võimalik tema jaoks kõige valutum töölepingu lõppemine? Uut töökohta kohe võtta ei ole ja töötukindlustust ju omal algatusel töölt lahkunule ei maksta...
Tänan ette nõuande eest

Re: Töötingimuste muutmine

11 Okt 2011, 18:23

Kuna töölepingu lisas ehk töölepingus on töökoha aadressiks lisaks tööandja aadressile kokkulepitud ka töötaja kodune aadress, siis võib asuda seisukohale, et kokku on lepitud töö tegemises ka töötaja kodus ehk kokku on lepitud kaugtöö tegemises. Kui töölepingus puudub konkreetselt kaugtöö tegemise proportsioon, siis tuleb lähtuda poolte vahel välja kujunenud praktikast. Töölepingut saab muuta vaid poolte kokkuleppel. Sellega peab arvestama ka uus direktor. Kui töötaja ei ilmu tööle kuid teeb tööd kodus, siis sõlmitud töölepingu kohaselt ei saa käsitleda kodus töötamist ehk tööandja asukohast eemalviibimist tööluusina. Käesoleval juhul oleks mõistlik tekkinud olukord lahendada poolte kokkuleppel. Töötaja võiks uuele direktorile selgitada senist kodust töötamise praktikat ning selle efektiivsust. Omal soovil või poolte kokkuleppel töösuhte lõpetamine ei anna õigust töötuskindlustushüvitisele. Töötuskindlustuse hüvitist makstakse siis, kui töösuhe on üles öeldud koondamise, ettevõtte likvideerimise, katseaja ebarahuldavate tulemuste või pikaajalise töövõimetuse tõttu. Lisaks kui töösuhte on üles öelnud töötaja tööandjast tulenevate oluliste rikkumiste tõttu (TLS § 91 lõige 2), tööandja on vähendanud töötasu (TLS § 37 lõige 5) või töösuhe on lõpetatud töövaidluskomisjonis (TLS § 107 lõige 2).


Vastas Katrin Sarap

Vasta