Tööleping tööandja maksejõuetuse korral

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.

Tööleping tööandja maksejõuetuse korral

25 Aug 2022, 12:02

Tere,

Kui tööandja kontod on arestitud MTA poolt ja ettevõtte juht on öelnud, et töötasu ei ole võimalik enam välja maksta (ühe kuu eest on juba võlg ja teine kuu on töötatud lisaks aga pole veel palga maksmise tähtaega), kuidas siis peab töötaja käituma? kas edasi tööl käima sest tööleping ju kehtib ja pankrotti välja pole kuulutatud veel? arvestades, et pole võibolla varasid mille arvelt kõiki kohustusi katta, siis on jätkuv töölkäimine juba nagu ette tasuta töö tegemine ja suur transpordikulu lisaks, aga tööl käimist ära ka ei tohi lõpetada?
Tänan ette vastuse eest!

Re: Tööleping tööandja maksejõuetuse korral

25 Aug 2022, 21:42

Tere

Tööandjal on kohustus maksta töö eest kokkulepitud suuruses ja ajal tasu. Kui tööandja seda ei tee, on tegemist tööandjapoolse töölepingu rikkumisega. Sellisel juhul on töötajal õigus tööleping TLS-i § 91 lg 2 p 2 alusel ilma etteteatamata erakorraliselt üles öelda. TLS-i § 100 lg 4 kohaselt kaasneb sellega töötajale kolme kuu keskmise töötasu suuruse hüvitise maksmine ning täiendavalt on töötajal õigus töötuskindlustushüvitisele.
Töölepingu võib üles öelda kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis ülesütlemisavaldusega (töölepingu seaduse (TLS) § 95 lg 1). See tähendab, et ülesütlemisavaldus peab olema tehtud püsivat kirjalikku taasesitamist võimaldaval viisil ja sisaldama tehingu teinud isikute nimesid, kuid ei pea olema omakäeliselt allkirjastatud. Kirjalikku taasesitamist võimaldavaks vormiks võib olla näiteks e-kirja või sõnumi teel edastamine. Töölepingu erakorralise ülesütlemise avaldus peab sisaldama põhjendust.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Tööleping tööandja maksejõuetuse korral

26 Aug 2022, 10:03

Tere,
tänan vastuse eest!
Paar küsimust veel:
1) kas on ka mingi aeg kui kaua peab tööandja olema võlgu töötasu või piisab sellest et õigeks kuupäevaks pole makstud?
2) Kuna seda kolme kuu hüvitist ettevõte ei ole samuti suuteline maksma, siis kas pankroti korral on see töötaja nõue pankrotipesas ja peab varade müügist kaetama?

Tänan!

Re: Tööleping tööandja maksejõuetuse korral

26 Aug 2022, 18:50

Tere

Kui mõnepäevane hilinemine on korduv ja töötajale saab sellest tekkida kahju (näiteks hilineb töötaja seetõttu oma arvete maksmisega) saab lepingu erakorraliselt üles öelda juba mõnepäevase korduva hilinemise korral.
Tööandja pankroti korral maksab Eesti Töötukassa pankrotihüvitist (tööandja maksejõuetuse hüvitist), mille eesmärk on hüvitada töötajale tööandja maksejõuetuse tõttu saamata jäänud töötasu, puhkusetasu ja töölepingu ülesütlemisel saamata jäänud hüvitised, mis on ette nähtud töölepingu seaduses. Hüvitist makstakse tööandja pankrotihalduri või ajutise halduri avalduse alusel. Seega ei piisa hüvitise saamiseks vaid teadmisest, et tööandja on raskustes. Tööandja, mõni võlausaldaja või töötaja peavad olema esmalt kohtule esitanud pankrotiavalduse, mille kohus on ka menetlusse võtnud.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Tööleping tööandja maksejõuetuse korral

29 Aug 2022, 08:15

Tere,
Palgapäev oli 14.kuupäev ja tänaseks palka makstud ei ole, ettevõtte pangakontod on MTA poolt arestitud. Ka eelmise palga maksmine toimus hilinemisega (ligi kuu aega).
Kas ma saan õigesti aru, et ka sel juhul kui töötaja ise lepingu üles ütleb, jääb tema nõue (palgad, puhkused ja hüvitised) igal juhul pankrotipessa või kuulub ettevõtte likvideerimisel varade müügist tasumisele?
Kas pankrotihüvitist on võimalik taotleda pärast pankrotiavalduse esitamist või saab seda alles siis kui pankrotimenetlus on lõpetatud?
Kui töötaja esitab pankrotiavalduse, siis kas sellega kaasnevad talle mingid kulud? Mida teha kui ettevõtte omanik ise pankrotiavaldust sisse ei anna ja müüb firma likvideerijatele? Kas siis peaks ikka töötaja ise pankrotiavalduse sisse andma?

Re: Tööleping tööandja maksejõuetuse korral

29 Aug 2022, 17:15

Tere

Kirjeldatud olukorras esineb alus töölepingu üles ütlemiseks. Kui etteteatamistähtaja järgimisega kaasnevad töötajale kahjud, võib lepingu üles öelda ette teatamata. Lepingu ülesütlemisel tekib tööandjal kohustus maksta välja kõik saamata tasud ja hüvitis, töötajal seega nõue tööandja vastu töötasu ja hüvitise osas. Kui osaühing likvideeritakse (olgu siis likvideerimisfirma või juhatuse poolt), lõpetavad likvideerijad osaühingu tegevuse, nõuavad sisse võlad, müüvad vara ja rahuldavad võlausaldajate nõuded. Kui likvideeritava osaühingu varast ei jätku võlausaldajate kõigi nõuete rahuldamiseks, peavad likvideerijad esitama pankrotiavalduse. Likvideerijad avaldavad viivitamatult teate osaühingu likvideerimismenetlusest ametlikus väljaandes Ametlikud Teadaanded.
Võlausaldajad (töötajad) peavad teatama likvideerijatele nelja kuu jooksul kõigist oma nõuetest osaühingu vastu. Teates märgitakse nõude sisu, alus ja suurus ning sellele lisatakse nõuet tõendavad dokumendid.
Ettevõtte pankroti kuulutab välja kohus. Informatsiooni tööandja pankrotimenetluse ja määratud halduri kohta saate Ametlike Teadaannete veebilehelt.
Kui aga juhatuse liikmed ega likvideerijad ei esita pankrotiavaldust, siis võib ka töötaja kui võlausaldaja ise pankrotiavalduse esitada. Tööandja tegevuskoha maakohtule esitatav pankrotiavaldus peab olema piisavalt põhjendatud ning selles tuleb välja tuua konkreetne summa, mis ettevõte töötajale võlgu on ja millisel õiguslikul alusel (lepingust, otsusest) ning kindlasti märkima aja, millal ettevõte oleks pidanud summa välja maksma. Töötaja poolt tööandja vastu pankrotiavalduse esitamisel tööõigussuhtest tuleneva nõude alusel tuleb tasuda riigilõivu 10 eurot.
Töötukassalt on võimalik saada hüvitist pankroti väljakuulutamise või raugemise järgselt.
Rohkem tööandja maksejõuetusest saab lugeda https://www.rmp.ee/toooigus/tls/ettevot ... tiavalduse

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Tööleping tööandja maksejõuetuse korral

07 Sept 2022, 15:38

Tere veelkord,

Palun veel täpsustust kahele asjale:
1) vastavalt TLS-i § 100 lg 4 on erakorralise töötajapoolse lepingu ülesütlemisel õigus saada kolme kuu keskmise töötasu hüvitist- kas seda lugeda 3* keskmine kuu töötasu ehk kolme kuu palk? kui palk on 500 eurot siis 3*500= 1500 on hüvitis?
2) kui ettevõte on likvideerimisel siis see protsess võib võtta palju aega enne kui pankrotimenetlus võib tekkida ja pankrotihaldur- kas peaks töötaja ise tegema pankrotiavalduse et saaks taotleda saamata jäänud töötasude kompensatsiooni töötukassast varem?

Tänan ette vastuse eest!

Re: Tööleping tööandja maksejõuetuse korral

07 Sept 2022, 20:34

Tere

Kolme kuu keskmise töötasu hüvitis on lihtsalt öeldes tõepoolest kolme kuu palk.
Kui tööandjal on faktiliselt pankrotisituatsioon (püsiv maksejõuetus) ja tööandja ise pankrotiavaldust ei esita võib tõesti olla otstarbekas esitada pankrotiavaldus töötaja poolt.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Tööleping tööandja maksejõuetuse korral

08 Sept 2022, 08:21

Tere
tänan!
Veel üks ainus küsimus:
Kas nõue ettevõtte vastu (saamata jäänud palgad, puhkusereserv, hüvitis) tuleb enne pankrotiavaldust (või ka likvideerimisprotsessi esitamist) kuidagi tõendada ja kuidas? kas peaks töövaidluskomisjoni andma ja sealt otsuse saama või peaks likvideerimisprotsessis (või pankrotimenetluses) see välja kalkuleeritama samamoodi ja pole vaja muud kui töölepingut ja lõpetamise alust esitada? võibolla nt kalkuleeritakse vähem puhkusepäevi või ei võeta hüvitist kalkulatsiooni vms....

Tänud ette!

Re: Tööleping tööandja maksejõuetuse korral

08 Sept 2022, 20:52

Tere

Iseenesest ei ole vajadust töötaja nõuet tööandja vastu kuidagi maksma panna vaid nõude suurus arvutatakse tööandja personalidokumentide alusel. Töötaja saab vajadusel omalt poolt tõendada nõuet töölepingus kokku lepituga. Kui aga on teada, et personalidokumendid ei ole korras ja nõude suurus võib tekitada vaidlusi võiv olla arukas panna oma nõue maksma juba praegu töövaidluskomisjonis.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta