töö tegemise tegelik asukoht

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

töö tegemise tegelik asukoht

04 Nov 2021, 16:05

Tere

Töölepingus on töö tegemise asukohaks märgitud järgnev lause - Töö tegemise asukohaks on tööandja poolt määratud piirkond. Muud täpsustused puuduvad (kas selleks on tööandja kontor asukohaga Tallinnas; töötaja elukoht Harju maakonnas; terve Eesti vms). Kuna tegemist on andmesisestusega, siis töötaja on 10 aastat töötanud kodukontoris. Selline oli suuline kokkulepe toonase ülemusega, kes siis tööandjana määras piirkonnaks töötaja elukoha. Kõik sama töö tegijad töötavad ka kodukontoris (neil aga teenuse osutamise leping). Kas nüüd võib töötajalt nõuda töö tegemist ainult kontoris? Kuidas see peaks kajastatud olema, kas lepingu lisas konkreetse aadressi näol, kus asub kontor? Kas töötajal on õigus nõuda ikkagi kodukontoris töötamist, sest töö tegemises, ülesannetes jms ei muutu mitte midagi?

Re: töö tegemise tegelik asukoht

05 Nov 2021, 01:04

Tere

Töö tegemise kohaks määratakse koht, mis on töösuhtega kõige rohkem seotud. Eeldatakse, et töö tegemise koht lepitakse kokku kohaliku omavalitsuse üksuse täpsusega, kuid seadus võimaldab kokku leppida ka kitsamas või laiemas töö tegemise kohas. Töölepingu seadus näeb ette, et töö tegemise koht peab olema töötajale kirjalikult teatavaks tehtud. Enamasti on see kirjas poolte vahel sõlmitud töölepingus. Töölepingu seadus eeldab, et töö tegemise koht lepitakse kokku (vähemalt) kohaliku omavalitsuse üksuse täpsusega. Kui töötamise koha osas konkreetsed kokkulepped puuduvad ja tööandja ei ole seda ka mõne muu kirjaliku dokumendiga määranud ning töötajale teatavaks teinud, kohaldatakse seadust, s.t. töö tegemise kohaks on töösuhtega kõige rohkem seotud tööandja tegevuskoht. Teie kirjelduse kohaselt on Teie puhul pigem tegemist kaugtööga.Kaugtöö ei ole töölähetus. Kaugtöö on nagu töö ikka, see lihtsalt ei toimu (alati) tööandja ruumides, vaid mujal, enamasti seal, kus töötaja seda (kokkuleppel tööandjaga) teha on otsustanud. Kui kirjalik kokkulepe puudub või tegelik olukord on töölepingus sätestatust erinev, siis vaadeldakse pooltevahelist praktikat.Seega hinnata tuleb, millise perioodi jooksul ning kus Te olete oma tööülesandeid senini täitnud. Töölepingu tingimusi saab muuta üksnes poolte kokkuleppel (TLS § 12). Oluline töölepingu tingimus, mida saab muuta üksnes poolte kokkuleppel on töötamise asukoht. Tööandja võib teha töötajale ettepaneku töötamise asukoha muutmiseks, kuid töötajal puudub kohustus ettepanekuga nõustuda.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta