Raseda kergemale tööle üleviimine ei ole võimalik.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Raseda kergemale tööle üleviimine ei ole võimalik.

13 Juun 2020, 18:56

Tere.
Töötan komposiitplastist tootede valmistamisega ja olen rase. Kokkupuude on kemikaalidega. Olen kindel, et tööandjal pole võimalik mind kergemale tööle üle viia, seega ainuvõimalik haiguslehele ja Haigekassa maksab 70 protsenti töötasust. Küsimus selline, et kas ma tohin selle haiguslehe ajal teise tööandja juurde tööle minna? (iseasi, kas keegi rasedat tööle võtab)

Tänud kaasa mõtlemast.

Re: Raseda kergemale tööle üleviimine ei ole võimalik.

17 Juun 2020, 12:23

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Kui tööandjal ei ole võimalik töötajale anda tema terviseseisundile vastavat tööd, võib
töötaja tööülesannete täitmisest ajutiselt keelduda. Sellisel juhul makstakse töötajale hüvitist RaKS-s sätestatud tingimustel ja korras. Töötajale hüvitatakse terviseseisundile vastava töö ja tema töölepingu järgse töö võimalik töötasu erinevus. Tööst keeldumisel, kui tööandjal ei ole töötajale võimalik sobivat tööd pakkuda, tekib töötajal õigus seaduses sätestatud hüvitisele (RaKS § 54).
Ravikindlustuse seaduse § 54 lg 3 kohaselt, kui töötajale on võimaldatud terviseseisundile vastavat tööd töölepingu seaduse § 18 lõike 1 alusel, maksab haigekassa kindlustatud isikule hüvitist niisuguses summas, et hüvitis koos selle ajavahemiku eest saadava töötasu või palgaga (edaspidi töötasu) jagatuna selle ajavahemiku kalendripäevadega on võrdne kindlustatud isiku kalendripäeva keskmise tuluga. Seega ei kaota Te sissetulekutes vaid need hüvitatakse ravikindlustuse vahenditest.


Parimate soovidega
Tiina Mölder
jurist

Re: Raseda kergemale tööle üleviimine ei ole võimalik.

17 Juun 2020, 18:07

Tere.
Seda ma juba tean, et kui tööandjal on kergemat tööd pakkuda, siis mulle see vahe kompenseeritakse. Kahjuks minu tööandjal seda võimalust ei ole, kuna kogu tootmine toimub mingil määral kemikaalidega kokku puutudes.
Kahjuks ma ei saanud vastust oma küsimusele, kas ma võin minna uue tööandja juurde, kui ma praeguses töökohas keeldun tööülesannete täitmisest? Kui ma leiaksin uue töö, kus ma ei töötaks täistööajaga, siis kas mulle hüvitataks ikkagi palgavahe, võttes arvesse mu eelmise kalendriaasta tulu?

Re: Raseda kergemale tööle üleviimine ei ole võimalik.

18 Juun 2020, 17:38

Tere ja vabandused minu teadmatuse pärast.
Järelikult ei saa ma seaduse tekstist aru. See paragrahv 54 ütleb, et:
(1) Haigekassa maksab kindlustatud isikule ajutise töövõimetuse hüvitist ühe kalendripäeva eest ühe kalendripäeva keskmisest tulust:
1) 70 protsenti statsionaarse ja ambulatoorse tervishoiuteenuse osutamise ning terviseseisundile mittevastavast tööst keeldumise, ajutiselt teenistuskohustuste täitmisest vabastamise ja karantiini korral

See tähendab 70 protsenti, mitte kuskil pole öeldud, et hüvitatakse kogu palk. Millisel puhul siis kehtib see 70 protsenti ja miks ei peaks mina selle alla kuuluma?

Aitäh.

Re: Raseda kergemale tööle üleviimine ei ole võimalik.

19 Juun 2020, 09:34

Tere.
Mul on sellisel juhul seaduse teksti tõlgendamisega probleeme.
RakS § 54. Ajutise töövõimetuse hüvitise suurus
(1) Haigekassa maksab kindlustatud isikule ajutise töövõimetuse hüvitist ühe kalendripäeva eest ühe kalendripäeva keskmisest tulust:
1) 70 protsenti statsionaarse ja ambulatoorse tervishoiuteenuse osutamise ning terviseseisundile mittevastavast tööst keeldumise, ajutiselt
teenistuskohustuste täitmisest vabastamise ja karantiini korral;

Siin on jutt 70-st protsendist ja mina ei kuulu ka mujale selle paragrahvi alajaotuse alla, et saada 100 protsenti hüvitist.

Algselt oli minu küsimuse mõte selles (eeldades, et ma saan kodus "lehel" istudes vaid 70 protsenti töötasust): Töötan kemikaalidega, tööandjal ei ole mulle kergemat tööd pakkuda. Keeldun tööst ja jään haiguslehele. Haiguslehe ajal leian teise tööandja, kes on nõus mind tööle võtma vähema, kui täistööajaga. Kas sel juhul katkeb haigusleht ja mulle makstakse palgavahe kinni seaduses näidatud arvutuskäiku jälgides?

Kui vastab tõele, et ma oma terviseseisundile mittevastavast tööst keeldumise korral saaksin siiski hüvitist kogu palga ulatuses, oleks kohe väga palju muresid vähem. Samas, ma ei loe kahjuks seda seadusest välja. Kas viitaksite täpsemalt?

Väga vabandan oma teadmatuse pärast, aga tõesti ei ole kusagilt kuulnud ega lugenud, et ma hakkaksin oma olukorras saama rohkem, kui 70 protsenti eelmise kalendriaasta pealt arvestatud tulust.

Kõike kena!

Re: Raseda kergemale tööle üleviimine ei ole võimalik.

29 Juun 2020, 15:17

Tere

Ilmselt saab siinkohal kohaldada analoogiat mitmel töökohal töötamisega. Nimelt on Haigekassa oma tõlgendustes selgitanud, et kui inimesel on mitu tööandjat ning ühel tööandjal on anda kergemat tööd ja teisel ei ole, võib tööandja, kellel kergemat tööd anda ei ole, inimese tööst vabastada ja teine tööandja pakkuda kergemat tööd.
Konkreetsele olukorrale tõlgenduse saamiseks soovitan pöörduda Eesti Haigekassa poole.

Vasta