Soovin lihtsalt nõu keerulisele ja äkki lõppenud töösuhtele

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Soovin lihtsalt nõu keerulisele ja äkki lõppenud töösuhtele

30 Aug 2011, 11:11

Tere!

Minu mure võib tulla natuke segane ja arusaamatu, aga ma siiski üritan.
Lepingu järgi (mida ma ise siiamaani näinud ei ole ja kuskile allkirja andnud ei ole) võeti mind tööle 10.01.2011 Töötukassa kaudu palgatoetuse alusel (ametilt juuksur). Töötanud olen siis nüüd kuni 22.08.2011. Sünnitustähtaeg on 4. november, dekreeti saaksin jääda 29.08.2011, aga kuna ma olen juba üle poole aasta töötanud, siis otsustasin ka puhkuse välja võtta, mis minu arvutuste kohaselt ja avaldusse märkides oli 22.08.2011-09.09.2011, et siis dekrteeti jääksin 10.09.2011. Tööandjaga meil tekkis vaidlus. Minu töötasu arvestatakse iga kuu 10ndast kuni järgmise kuu 9ndani. Siiamaani on kõik ilusti toiminud ja iga kuu kokkulepitud palk arvele tulnud, aga nüüd augustikuu alguses ma jäin haigeks ja võtsin haiguslehe, mis siis kestis 03.08.2011-19.08.2011 ja kui tööle läksin, siis viisin ka kohe puhkuse avalduse (tunnistan enda viga selleks, et ma puhkuse avalduse viisin samal päeval, kui puhkusele tahtsin jääda, et mitte väga kaotada dekreedi rahasid). Ülemus nüüd väidab, et ühes kuus ei saa olla töötasu, haiguslehe raha ja puhkusetasu, et siis tema väitel on 10. augustil tulnud juulikuu töötasu sees puhkuse rahad ja kuna mu mõned päevad haiguslehelt jäid ka sinna sisse (03.08-09.08.2011), siis tema maksis mulle töötasuna niigi peale. Kui ma hakkasin küsima, et kuidas see loogiline on, et mina ju ei teadnud, et ma jään haigeks just nädal enne, kui peaks töötasu tulema, siis hakkas tema väitma, et minu töötunnid ei tule täis. Et siis tema jutu järgi, kui salong on avatud 10st-20ni, siis need polegi minu töötunnid, vaid minu töötunnid on need, mis ajal ma nendel kellaaegadel tööd teen (graafiku alusel käin ülepäeviti). Kuna ma nüüd augustikuus olin tööl ainult mõned päevad, siis tööandja jutu järgi ei pea ta mulle enam midagi tasuma, sest oli haigusleht ja puhkuse rahad on 10. augustil tasutud töötasu hulgas. Aga minu teada arvutatakse ju puhkuse tasu 6 kuu keskmise järgi. Tema muidugi väidab, et tema ei teadnud, et ma puhkusele tahan ka jääda, et tulen samal päeval puhkuse avaldusega, kohe jään ka puhkama ja peale seda dekreeti. Jah, see oli mu viga, et ma ise hiljaks jäin, aga soovisin kõiki oma õigusi/võimalusi ära kasutada. Küsimus on ka veel selles, et kuna ta ei ole mulle mingit töölepingut andnud, vaid väidab et meil on omavaheline kokkulepe, olen tööl 10.01.2011-09.01.2011. Tean, et ta peale lapsehoolduspuhkust mind enam sinna tööle ei taha, et kas ma siis pean ikkagi viima peale lapse sündi tööandjale avalduse, et soovin lapsehooldupuhkusele jääda, kuigi meil nüüd enam mingeid kokkupuuteid ei tule, välja arvatud see, et ma soovin ikkagi talle selgeks teha, et puhkuserahad on mul kohustus saada ja samuti ju ka tööleping. Jutt tuli küll vist segane, aga mis õigused minul üldse on? Ja kas on?

Tänud, kui suudate midagigi ja kuidagigi vastata.

Re: Soovin lihtsalt nõu keerulisele ja äkki lõppenud töösuht

31 Aug 2011, 18:44

Lähtudes olukorra kirjeldusest saan aru, et poolte vahel ei ole sõlmitud kirjaliku töölepingut. Kui poolte vahel puudub kokkulepe töölepingu tähtajalisuse kohta, siis tuleb asuda seisukohale, et poolte vahel on sõlmitud tähtajatu tööleping. Asjaolu, et poolte vahel ei ole kirjaliku töölepingut, ei tähenda seda, et töölepingulist suhet ei ole poolte vahel sõlmitud. Kui tööandja ei nõustu vabatahtlikult kirjaliku töölepingut andma, siis saab seda nõuda näiteks töövaidluskomisjoni kaudu.Tööandja väide, et ühes kuus ei saa olla haiguseraha, puhkuseraja ja töötasu, ei ole õige. Ilmselgelt ei saa töötaja saada töötasu aja eest, mil ta oli haige või puhkusel või vastupidi. Saan aru, et antud juhul on tööandja teinud terve kuu eest töötasu makse ning ei ole nõus lisaks haiguse- ja puhkuseraha maksma. Antud juhul peaks tööandja arvestama välja puhkusetasu ja tema poolt makstava haigustasu. Poolte kokkuleppe saaksid pooled teha makstud töötasuga tasaarvestuse. Teine variant on see, et töötaja tagastab väljateenimata osa töötasust ning tööandja maksab töötajale puhkusetasu ja haigusraha.


Vastas Katrin Sarap

Vasta