Koroona

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Koroona

08 Apr 2020, 11:24

Mida saaksin tööandjana ette võtta? Kas on alust hoiatuseks ja sealt tulenevalt edaspidi ka töölepingu lõpetamiseks? Töötaja keeldus tööle tulemast, kuna oli teada saanud, et on olnud kokkupuutes inimesega, kellel hetkel palavik. Endal tal sümptomeid ei ole ja ei ole ka teada et sellel teisel haigel inimesel oleks koroona. Palavikus inimesega saadi kokku mitte tööl, vaid viites vabat aega ja eirates 2+2 nõuet. Tööandjana oleksin talle hea meelega väljastatnud ka kaitsemaski, kuid ta ei tule ju tööle.

Re: Koroona

17 Apr 2020, 11:07

Tere

Esmalt tuleb märkida, et ka eriolukorras kehtivad seadused edasi. TLS tulenevalt on töötaja kohustuseks teha kokkulepitud tööd kokkulepitud mahus. Töötajal on küll õigus (TTOS § 14 lg 5 p 4) keelduda tööst või peatada töö, mille täitmine seab ohtu tema või teiste isikute tervise või ei võimalda täita keskkonnaohutuse nõudeid ent seda õigust saab kasutada vaid juhul, kui tööandja ei rakenda abinõusid, mis on seadusega ette nähtud ja lisaks abinõusid, mis selles olukorras asjakohased ja mõistlikud. Ehk on tõendatud see, et töö jätkamine seab tööaja elu ja tervise ohtu. Töötaja peab arvestada, et hilisema vaidluse korral peab ta seda suutma tõendada.Kui töötaja ei saa või ei soovi oma tööülesandeid edasi täita (näiteks seetõttu, et kuulub viiruse riskirühma või arvab end olevat kokku puutunud viiruse kandjaga), siis peab tal tööst keeldumiseks olema alus. Kui töötaja on tunnistatud nakkusohtlikuks, kuna ta on haigega kokku puutunud, on tegemist ajutise töövõimetusega ravikindlustuse seaduse mõttes, töötajale väljastatakse haigusleht ning isikule makstakse haigushüvitist samas määras n-ö tavalise haigestumisega. Kui haiduslehte väljastatud ei ole, tuleb olukord lahendada kokkuleppel või on tegemist tööluusiga. Võimalik on näiteks poolte kokkuleppel kasutada palgata puhkust. Kui pooled seda ei soovi, siis on töötajal võimalik tööleping üles öelda. Olukorra lahenemise järel saab uuesti alustada läbirääkimisi töölepingu sõlmimiseks.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta