Hoiatus ja töösuhte lõpetamine.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Hoiatus ja töösuhte lõpetamine.

29 Mai 2017, 12:54

Inimene töötab koolis õpetajana ning aasta jooksul on direktori kohusetäitja (edaspidi kt) leidnud erinevaid põhjusi, et temast vabaneda. Praeguseks hetkeks on suure vaimse pinge tagajärjel võtnud õpetaja töövõimetuslehe. Kirjutan allpool lahti mõne olukorra ning loodan, et on võimalik nendele küsimustele vastata.

1. Olukord, kus reedesel päeval pidid toimuma maakonnavõistlused, kuid kuna õpilastel ei olnud võimalik minna, siis õpetaja helistas maakonna spordikordinaatorile ning teatas mittetulekust. Kohe esmaspäeval andis direktori kt välja kirjaliku hoiatuse, et õpetaja on kahjustanud kooli mainet. Õpetajaga ei vesteldud sel teemal enne ega pärast. Õpetaja saatis direktori kt vastuse, kuidas sündmused olid ja palus hoiatuse tühistada, sellest keelduti. Lisaks oli väljastatud dokument kirjavigadega ning direktori kt poolt allkirjastamata. Õpetaja keeldus samuti allkirja andmast, kuna enne kirjalikku hoiatust ei eelnenud vestlusi ega ka suulist hoiatust. Kas hoiatust on võimalik tühistada või kuidas peaks õpetaja selles olukorras käituma?
2. Pidevalt kritiseeritakse tema tööd klassijuhatajana. Mainitakse tegemata töid, mis tegelikult on kõik tehtud. Selle tulemusena soovis õpetaja loobuda klassijuhataja ametist. Pöördus selle sooviga direktori kt poole. Tema palus kirjutada avalduse. Õpetaja esitas avalduse tähtaegselt. Selle peale saatis direktori kt pika nimekirja nõudmisi, mis tuleb täita ning kui ta neid ei täida, siis on võimalik, et õpetajaga lõpetatakse tööleping ka aineõpetajana. Siiani on õpetajale esitatud ainult nõudmisi.
Kas on selle põhjal võimalik tööleping lõpetada tööandja poolt?
Õpetaja on enne olnud klassijuhataja aga aasta vahepeal ei olnud. Uut ametijuhendit ta saanud ei ole. Kas kehtib ametijuhend, mis on antud 10 aastat tagasi?
3. Kust õpetaja saaks abi?

Re: Hoiatus ja töösuhte lõpetamine.

01 Juun 2017, 07:27

Töölepingu erakorralise ülesütlemise alused töötajast tulenevatel põhjustel on loetletud töölepinguseaduse § 88. Muudel põhjustel töölepingut erakorraliselt üles öelda ei ole lubatud.

§ 88. Töölepingu erakorraline ülesütlemine tööandja poolt töötajast tuleneval põhjusel
(1) Tööandja võib töölepingu erakorraliselt üles öelda töötajast tuleneval mõjuval põhjusel, mille tõttu ei saa mõlemapoolseid huve järgides eeldada töösuhte jätkamist, eelkõige kui töötaja:
1) ei ole pikka aega tulnud toime tööülesannete täitmisega terviseseisundi tõttu, mis ei võimalda töösuhet jätkata (töövõime vähenemine terviseseisundi tõttu). Töövõime vähenemist terviseseisundi tõttu eeldatakse, kui töötaja terviseseisund ei võimalda tööülesandeid täita nelja kuu jooksul;
2) ei ole pikka aega tulnud toime tööülesannete täitmisega ebapiisava tööoskuse, töökohale sobimatuse või kohanematuse tõttu, mis ei võimalda töösuhet jätkata (töövõime vähenemine);
3) on hoiatusest hoolimata eiranud tööandja mõistlikke korraldusi või rikkunud töökohustusi;
4) on tööandja hoiatusest hoolimata viibinud tööl joobeseisundis;
5) on pannud toime varguse, pettuse või muu teo, millega põhjustas tööandja usalduse kaotuse enda vastu;
6) on põhjustanud kolmanda isiku usaldamatuse tööandja vastu;
7) on tekitanud süüliselt ja olulisel määral kahju tööandja varale või lõi kahju tekkimise ohu;
8) on rikkunud saladuse hoidmise või konkurentsipiirangu kohustust.
(2) Enne töölepingu ülesütlemist, eelkõige käesoleva paragrahvi lõike 1 punktides 1 ja 2 nimetatud alusel, peab tööandja pakkuma töötajale võimaluse korral teist tööd. Tööandja pakub töötajale teist tööd, sealhulgas korraldab vajadusel töötaja täiendusõppe, kohandab töökohta või muudab töötaja töötingimusi, kui muudatused ei põhjusta tööandjale ebaproportsionaalselt suuri kulusid ning teise töö pakkumist võib asjaolusid arvestades mõistlikult eeldada.
(3) Tööandja võib töölepingu töötaja kohustuse rikkumise või tema töövõime vähenemise tõttu üles öelda, kui ülesütlemisele on eelnenud tööandja hoiatus. Eelnevat hoiatamist ei ole ülesütlemise eeldusena vaja, kui töötaja ei saa kohustuse rikkumise erilise raskuse tõttu või muul põhjusel seda hea usu põhimõtte järgi tööandjalt oodata.
(4) Tööandja võib töölepingu üles öelda üksnes mõistliku aja jooksul pärast seda, kui ta ülesütlemise aluseks olnud asjaolust teada sai või pidi teada saama.

Konkreetsele olukorrale õigusliku hinnangu andmiseks ja sätete kohaldatavuse hindamiseks oleks vaja pöörduda konkreetsete dokumentidega spetsialisti poole. Sellisteks olukordadeks pakub Tööinspektsioon nõustamisteenust telefoni teel, e-kirja teel ja vastuvõtul. Samuti võite pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele. Mugav ja taskukohane on seda teha registreerudes Eesti Õigusbüroo juristi õigusnõustamisele siinsamas juristaitab.ee lehel (http://www.juristaitab.ee/et/form/regis ... -kliendiks). Eesti Õigusbüroo juristid nõustavad kõigis suuremates Eesti linnades, valige omale sobivaim nõustamiskoht ja -viis.

Vastas Tiina Mölder
Eesti Õigusbüroo OÜ jurist

Vasta