Tööle naasmine peale lapsehoolduspuhkust

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tööle naasmine peale lapsehoolduspuhkust

29 Juun 2011, 10:25

Tere,
mind painab üks mure, seoses uuesti tööle asumisega.
Nimelt tööd alustasin selles firmas 2007 aastal klienditeenindajana ja juhataja D. läks LHPele sügisest. Tema asemele tuli uus juhataja K., kes määras mind 2008 aasta alguses vanemteenindajaks. Dekreeti jäin jaanuar 2010 ja aasta hiljem tuli tagasi juhataja D., kes oli olnud LHPel. Selle aasta sept. peaksin tagasi tööle naasma (laps läheb lasteaeda), aga nüüdse juhataja D. käest uurides, tuleb välja, et mulle ei taheta mu vanat tööd enam tagasi anda. Nimelt on minu asemel võetud uus vanemteenindaja, kellest saab peatselt uus juhataja ning praeguse juhataja D. poolt on paika pandud terve meeskond, kuhu mind ei mahutata :) Nagu ma tema jutust võin järeldada, siis peamine põhjus, miks ma oma vanat kohta tagasi ei saa, on see, et kui mu 1,5 aastane laps peaks haigeks jääma, siis ei ole kedagi, kes minu töö ära teeks ja seda nad sügisest endale lubada ei saa, kuna kõik peavad uuele juhatajale KU. toeks olema ja teda aitama uute töökohustustega.
Siit ka küsimus, kas praegusel juhatajal on õigust mulle pakkuda mitte samaväärset tööd, mida ma algselt tegin, ainult sellepärast, et mu laps võib oma haigestumisega mu tööd segama hakata? Seadusest ma sellist asja ei ole veel välja lugenud :)
Hetkel tunnen ennast kui nurkasurutuna ja teades firma "poliitikat", siis vastuhakates või oma õigusi nõudes, kaotaksin üleüldse igasuguse töö.
Millised on minu õigused, mida ma võiksin tuua välja tugevate argumentidena, et mitte kaotada ettenähtud töökohta?
Lisaksin veel selle, et minu asemel olevale inimesele on tehtud samasugune leping nagu mul endal, st. et ta ei ole minu puhkuseasendaja, vaid täiskohaga tööline.

Re: Tööle naasmine peale lapsehoolduspuhkust

30 Juun 2011, 21:09

Kui töötaja naaseb lapsehoolduspuhkuselt, siis asub ta täitma oma töölepingujärgseid tööülesandeid. Antud juhul võib tööandja juures tekkida koondamissituatsioon, kuna tööl on liiga palju töötajaid ja olemasoleva töö saab ära teha vähema arvu töötajatega. Seega tuleb tööandjal töölepinguid koondamise tõttu üles öelda. Koondamise puhul tuleb tööandjal arvestada sellega, et tööle jäämise eelisõigus on töötajal, kes kasvatab alla kolme aastast last (TLS § 89 lg 5). Kindlasti ei ole mingil viisil põhjendatud ega seaduslik põhjendus töösuhte lõpetamiseks seoses lapse võimaliku haigestumisega.

Re: Tööle naasmine peale lapsehoolduspuhkust

01 Juul 2011, 08:13

Samas pole mul vist ka õigust nõuda oma töö allesjäämisel seda, et ma ei soovi seda kellegi teisega jagada, kuna see tähendaks seda, et kuupalgaks kujuneks umbes miinimum. See oli ka üks punkt, mis mulle esitati, kui ma tahan tagasi tulla, kuna nad on ühele teenindajale ametikõrgendust lubanud. Teades seda, et lasteaiakohti puudub ja laps peab minema eralasteaeda, ei saa ma omale lubada miinimumi, ongi tal hea mind suruda teenindaja kohale tööle.

Re: Tööle naasmine peale lapsehoolduspuhkust

04 Juul 2011, 21:26

Tööle naasmisel jätkab töötaja töö tegemist töölepingus kokkulepitud ulatuses ning töötasu eest. Asjaolu, kas tööandja annab osa tööd teisele töötajale, ei saa iseenesest muuta kokkulepitud töötasu. Tööandja ei saa ühepoolselt vähendada tööaega ja töötasu (v.a TLS § 37).

Vasta