lojaalsuskohustus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

lojaalsuskohustus

18 Mär 2017, 16:38

Tere!
Töötasin käsunduslepinguga, lisaks oli sõlmitud tööandjaga lojaalsuskohustuse leping, mis kohustas
a)hoidma saladuses firma poolt kasutatavaid meetodeid
b)kahe aasta jooksul pärast töölt lahkumist mitte töötama samal alal tegutsevates ettevõtetes (ei ole mainitud millistes täpselt)
c)keeld konkueerida kehtib kogu Euroopas, Austraalias ja USA-s

Nüüdseks olen töölt lahkunud, firma juht andis mõista, et teises firmas töötada tohin ainult tema nõusolekul, samas ei ole ta huvitatud igakuise hüvitise maksmisest.
Juhin tähelepanu asjaolule, et tegemist oli käsunduslepinguga ning tööd polnud aasta ringi. Ka töösuhte lõpetamist ei fikseeritud kindla kuupäevaga, sest tööandja ei pidanud lahkumisavaldust vajalikuks.

Mis võib olla asjade juriidiline käik firmajuhi poolt, kui lähen siiski ilma teda informeerimata konkurendi juurde tööle? Kas tal on õigus rakendada trahvi?

Re: lojaalsuskohustus

24 Mär 2017, 11:23

Käsundusleping on üks võlaõiguslikest lepingutest, mille sisu reguleerib võlaõigusseadus §-d 619-634. Töölepingu seadus selliseid lepinguid ei reguleeri ning sellest seadusest tulenevaid põhimõtteid käsundi puhul rakendama ei peaks.
Käsunduslepingu täitmisega kaasnev lojaalsuskohustus tuleneb võlaõigusseaduse § 620 lõikest 1 ning reguleerib eelkõige seda, kuidas peab käsundisaaja oma kohustusi täitma lepingu kehtivuse ajal. Lojaalsuskohustus hõlmab muuhulgas saladuse hoidmise kohustuse (VÕS § 625). See tähendab, et käsundisaaja peab tagama selle, et informatsioon, mille teatavaks tegemine ei ole käsundiandja huvides või mille avalikustamist käsundiandja ei soovi, ei jõuaks kolmandate isikuteni.
Lojaalsuskohustus ega saladuse hoidmise kohustus ei tähenda aga automaatselt konkurentsipiirangut, selleks ongi Teiega sõlmitud konkurentsikeelu kokkulepe. Paraku ei täpsusta Te oma küsimuses, kas lepinguga on määratud konkurentsikeelu kehtivuse aeg ehk kas lepingus on selgelt kirjas, et kokkulepe kehtib ka pärast käsunduslepingu lõppemist.
Kui konkurentsipiirangu kokkuleppe kehtivus pärast töösuhte lõppu lepingus kirjas ei ole, saate eeldada, et piirang kehtib ainult käsundi täitmise ajal. Kui aga on määratud, et kehtib ka pärast lepingu lõppemist, peaksite asuma käsundiandjaga läbirääkimistesse, et teada anda, et kokkulepe on Teid liialt piirav (tegemist on põhiõiguse riivega valida vabalt töö- ja tegevusala ning tegevuskohta) ja seetõttu olete õigustatud saama mõistlikku hüvitist piirangu kehtivuse ajal. Võite kohe ka määrata summa, mis ulatuses Te hüvitist saada soovite. Kindlasti määrake konkreetne tähtaeg, mis ajaks soovite endiselt lepingupartnerilt vastust saada.
Kui vastust näidatud ajaks ei saa. Võite teatada, et kokkuleppe täitmine on Teie hinnangul ebamõistlik ning Te ütlete selle üles ja asute konkurendi juurde tööle. Tegemist oleks lepingupartneri teavitamisega ehk heauskse käitumisega. Seejärel tekib endisel käsundiandjal õigus pöörduda Teie vastu kohtusse kahjuhüvitise ja/või leppetrahvi nõudes. Nõude õiguspärasust ja põhjendatust hindab juba kohus.


Vastas Meeli Miidla-Vanatalu.

Vasta