Puhkus ja vabad päevad

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Puhkus ja vabad päevad

27 Mai 2011, 08:58

Meil uuel aastal käskis uus ülemus teha puhksue graafiku, kus on ära märgitud kõigi puhkuse ajad, aga enamus ju ei tea, millal neil see aasta vaja puhkusele minna, niiet meie vahetusevanem pidi panema suvaliselt kõigile, peaasi, et oleks märgitud. Kes ei tahtnud vastaval päeval minna, see ei pidanud ja võis võtta muul ajal.
Aga täna, tuli vahetusevanem teavitusega sellelt samuselt uuelt ülemsuelt, et kõik need puhkuseajad, mis said sinna märgitud ongi nüüd, nagu õelda, "lukus". Kui tuleb see kuupäev, mis sai sulle sinna märgitud, siis sa lähedki puhkusele, ja kui ei lähe, siis pead kirjutama seletuskirja, miks sa ei läinud puhkusele. Puhkusegraafikut enam kergelt muuta ei saa, kuna selleks peab samuti kirjutama seletuskirja, miks sa tahad muuta oma puhkuse aega. Töökaaslased kohe vaidlesid vastu, nagu ennemgi, et nemad ei lähe vaid valivad ise, ja teavad, et seaduse järgi, vist, peab teavitama ette üks kuu, oma puhkusest.

Niisiis, kas tõesti on eestis selline seadus nüüd olemas, mis kohustab meid sedaviisi kindlasti minema puhkusele, ära kulutama oma puhkuseaja ja vastasel korral, veel kirjutama seletuskirje, miks ei läinud?

Teiseks, eelmine aasta oli meil teine ülemus. Üks öö, ei olnud piisavalt töölisi vahetuses (kes haige, kes puhkusel) ja ülemus pidi ise tulema liini äärde, tööd tegema. Ennem üritati helistada teise vahetuse töötajatele, et järsku mõni tuleb, aga kahjuks ei.
Hommikul tuli ülemus mõtte peale, et, kuidas karistada töölisi, kes ei tule oma vabal päeval tööle.

Kas eestis on selline asi lubatud üldse? Karistada töölisi, kes keelduvad tulema tööle oma vabal päeval?

Re: Puhkus ja vabad päevad

01 Juun 2011, 17:13

1. Puhkus. Töölepingu seaduse kohaselt on tööandjal kohustus koostada esimese kvartali jooksul puhkuse ajakava ja teha see töötajatele esimese kvartali jooksul teatavaks. Puhkuseajakava koostamisel arvestab tööandja töötajate soovidega nii palju, kui võimalik. Seega on puhkuseajakava koostamise kohustus tööandjal, mitte töötajatel. Puhkuseajakava saab muuta vaid poolte kokkuleppel. Juhul, kui puhkuseajakava ei ole koostatud või sealt on töötaja puhkuse aeg välja jäetud, siis on töötajal võimalik minna puhkusele ükskõik millal, teatades sellest tööandjale ette kaks nädalat. Seletuskirjade kirjutamise kohustust seadus ette ei näe. Puhkuse saabumisel on töötaja kohustatud puhkusele minema.
2. Karistamisest. Kehtiv töölepingu seadus ei näe ette töötajate karistamist. Kirjeldatud juhtumi puhul võib olla tegemist ületunnitöö tegemise vajadusega, kui selle põhjustas ettenägematu asjaolu, ning tegemist on kahju ärahoidmisega. Nimetatud juhul võib tööandja nõuda ületunnitöö tegemist.

Vasta