töötasu ja tööajaarvestus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

töötasu ja tööajaarvestus

17 Mai 2011, 08:05

Töötame summeeritud tööajaga(üle nädala nii,et üks nädal 55t ja teine nädal 22t).Töötunde arvestatakse 4 kuu kokkuvõttena,aga esimesed 3 kuud läheb tavaliselt nii,nagu graafik kulgeb ja viimasel kuul,hakatakse klapitama,et ei tekiks üle-ega alatunde ja siis tekib olukordi, kus üks paarilistest(töötame kahekesi ühel tööpostil) peab töötama järjest rohkem päevi kui graafik ette näeb ja teine saab lisa vabu päevi,sest ühel on tekkinud 4kuu kokkuvõttena üle- ja teisel alatunnid.Aga kuna töötame miiniumpalgaga,siis üks saab 4kuulises tsüklis viimasel kuul vähem palka.Kas see on ikka õige?
Sama olukord on meil ka siis,kui paariline on haige või puhkusel ja kuna asendaja(kes on üks inimene 12 töötaja kohta) ei suuda kõiki asendada(kui keegi on puhkusel ja kui keegi haigestub),siis ütleb juhataja,et tal on õigus nõuda,et teeme kasvõi 7päeva järjest (11t päevas)tööd,sest tal pole muud varianti.Aga siis,kui on palgapäev neid päevi ja tunde,mis ma paarilist asendasin,palgalehel pole,sest juhataja ütleb,et ei saa seda näidata minu nimel ja maksab mulle sulas.Ja siis tekivad 4kuu kokkuvõttes mul alatunnid(kuigi töötasin üks kuu rohkem,kui pidin)ja pean ikka lisapäevi tegema.
Ühesõnaga,meil on asi nagu pudru ja kapsad,ise pead kogu aeg üles kirjutama oma tööpäevad ja -tunnid ning näpuga järge vedama,et see väike miiniumpalkki kätte saada.
Kuna mind määrati kunagi oma töökaaslaste esindajaks ja vahendajaks tööliste ja juhataja vahel,probleemide lahendamiseks,siis palusidki kaaslased mul välja selgitada,kas meiega toimitakse õigesti.
1.Kas peame nõustuma paarilise haigestumisel või tema puhkuse ajal töötama ilma vaba päevata kasvõi 7 päeva järjest(juhataja nõue,tööpäev on meil 11t)
2.Kas on õige,et neid asenduspäevi ei märgita graafikusse ja töötasu nende eest ei arvestata(makstakse sulas)
3.Kas on õige,et summeeritud arvestuses tehakse ala-ja ületundide korrigeerimine alles neljandal kuul.
4.Kas juhatajal on õigus meid ähvardada,(et kui me ütleme,et ei saa tulla tööle vabast päevast)siis mine ära järjekord on ukse taga.

Re: Töötasu ja tööajaarvestus

19 Mai 2011, 09:30

Teise töötaja asendamisest tekkivad ületunnitud tuleb tööandjal vastavalt kehtivale seadusele tasustada. Sularahas võib töötasu maksta, kuid makstava summa pealt peab tööandja kinni pidama ja tasuma samad maksed nagu töötasu maksmisel ülekandega. Asendamisel tuleb tööandjal kindlasti järgida töölepingu seaduses sätestatud töö-ja puhkeaja regulatsiooni.
Kui summeerimise perioodiks on 4 kuud, siis toimub neljanda kuu lõpus arvestus üle- või alatundide osas. Kui on tegemist perioodi kohta alatundidega, tuleb need töötajale hüvitada. Viidatud tööandja ähvardused ei ole kindlasti kooskõlas töötajate suhtes kehtiva lojaalsuse ja hea usu põhimõttega.

Vasta