Tähtajaline tööleping

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tähtajaline tööleping

03 Mai 2011, 19:17

Tere!
Töötasin 01.maini 2011a. tähtajalise lepinguga KÜ tegevdirektorina. Uus tähtajaline tööleping sõlmiti minuga 04.aprillil 2011a. tähtajaga 1 aasta ja algusega 01.mai 2011a.
Hiljem tuli osa KÜ juhatusest 18.aprillil 2011a. kokku ja otsustas lepingu tühistada.
Kuidas edasi toimida?

Re: Tähtajaline tööleping

09 Mai 2011, 09:32

Kindlasti saate juhatuse otsuse töövaidluskomisjonis vaidlustada ja nõuda kogu tähtajalise töölepingu kestuse perioodi (ühe aasta) ulatuses kokkulepitud palga väljamaksmist.
Teie väite kohaselt oli tähtajaline tööleping juba sõlmitud ja selle lõpetamine juhatuse poolt ilma mingi põhjuseta seadusvastane. Tööandja poolt tähtajalise töölepingu enne tähtaega ülesütlemine on väga kulukas protsess.
Töölepingu seaduse § 100 lg 3 kohaselt on tähtajalise töölepingu ülesütlemisel majanduslikul põhjusel, välja arvatud käesoleva seaduse § 89 lõike 2 punktis 2 nimetatud põhjustel, maksab tööandja töötajale hüvitist ulatuses, mis vastab töötasule, mida töötajal oleks olnud õigus saada lepingu tähtaja saabumiseni. Hüvitist ei maksta, kui tööleping öeldakse üles vääramatu jõu tõttu.

Tsiviilseadustiku üldosa seaduse (TsÜS) § 90 lg 1 kohaselt võib tehingu, mis on tehtud olulise eksimuse, pettuse, ähvarduse või vägivalla mõjul, seaduses sätestatud korras tühistada. Seadus võib sätestada muid aluseid, mille esinemise korral võib tehingu tühistada. Kui tehing on seaduses sätestatud alustel ja korras tühistatud, on see algusest peale kehtetu.

Tehing on tühistatav, kui esinevad seaduses nimetatud asjaolud, mis annavad aluse tehingu vaidlustamiseks. Nimetatud asjaoludeks on tehingu sõlmimine olulise eksimuse (TsÜS § 92), pettuse (TsÜS § 94), ähvarduse või vägivalla (TsÜS § 96) mõjul, mis annavad aluse kahelda isiku otseses ja vabas tahtes võtta endale tehingust tulenevaid õigusi ja kohustusi.
Töölepingu seaduse § 13 täpsustab, et tööandja ei või töölepingut tühistada eksimuse või pettuse tõttu, tuginedes andmete puudumisele või valeandmetele töötaja kohta, mille teadasaamiseks tal puudub õigustatud huvi, samuti eksimuse või pettuse tõttu, kui asjaolu, milles tööandja oli eksinud, on tühistamise ajal kaotanud töölepingu jaoks tähenduse.
Eksimuse või pettuse tõttu võib tööandja töölepingu tühistada kahe nädala jooksul arvates eksimusest või pettusest teadasaamisest.

Muudel juhtudel ei ole töölepingu tühistamine terves ulatuses võimalik ja seega on antud juhul tegevjuhil õigus nõuda KÜ-lt lepingu täitmist või lõpetada tööleping seaduses ettenähtud alustel.

Vasta