Tööle asumine emapuhkuse ajal.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tööle asumine emapuhkuse ajal.

03 Mai 2011, 09:06

Tere. Minul on selline probleem, et olen veel emapuhkusel kuni lapse 3 aastaseks saamiseni ja mul laps saab alles 2 aastaseks 2 kuu pärast aga sooviksin tööle tagasi minna kuna jah pean tõdema et lasteraha on liiga väike ära elamiseks, teine võimalus et saaksin ennast töötuks võtta. Käisin töötutes aga nemad tahavad paberit saada et tööleping eelmise firmaga on lõppenud. Nad panid mind töötuks aga kuni asjad pole aetud siis sealtpoolt kah raha ei saa!! Probleem seisnebki selles, et minu ülemus müüs minu emapuhkusel olles firma võlgade pärast maha. Põhimõtteliselt koos minuga siis. Nüüd ma ei saa uute omanike numbreid ja kontaktandmeidki kätte. Käisin tööinspektsioonis ja sealt vaadati firma andmed järgi jah on uued omanikud, firma töötab aga töötajaid näitab null ja firma asukoha aadress on see sama mis oli minu töötades ehk eelmise ülemuse korteri aadress, nad pole sedagi ära muutnud. Sooviksingi teada mida ma pean tegema, et tagasi tööle minna? Ja kui nad ei saa mind tagasi tööle võtta, kas nad siis peavad mind koondama? Või kui ma ei saagi nendega ühendust ..mida siis ette võtta?
Seega palun abi, ette tänades, Eda.

Re: Tööle asumine emapuhkuse ajal.

09 Mai 2011, 09:30

Kindlasti ei saa Töötukassa Teid ilma seadusliku aluseta töötuna arvele võtta. Peate avaldama oma uuele tööandjale soovi tööle tagasi naasta. Kui tööandja ei soovi või ei saa Teile tööd tagada, siis peab ta Teid koondama ja sellekohase käskkirja või haldusakti väljastama. Antud käskkiri ongi aluseks töötukassasse pöördumisel.

Esmalt tuleb teha kõik, et ettevõtte uute juhatuse liikmetega ehk seaduslike esindajatega ühendust saada ja teatada oma soovist lapsehoolduspuhkus lõpetada. Soovitav on selleks kasutada kõiki sidevahendeid, mis tööandja kohta Äriregistrist või muudest infokanalitest leitav on. See tähendab oma soovist võiks teatada nii e-kirja, telefoni kui ka tähitud- või väärtkirja võimalusi kasutades.

Kirjas tööandjale peate selgelt väljendama soovi tööle naasta ning kuupäeva, millal olete valmis tööle asuma. Lisaks taotlust selgituse saamiseks, mis ettevõttega toimub, paludes seejuures kirjalikku vastust konkreetsele e-posti või posti aadressile kindlaks kuupäevaks.

Vastavalt töölepingu seaduse 62 lg-le 2 eeldatakse, et lapsehoolduspuhkusele jäämisest või lapsehoolduspuhkuse katkestamisest teatab töötaja tööandjale 14 kalendripäeva ette, kui pooled ei ole kokku leppinud teisiti.

Kirja sisu võiks olla näiteks järgnev:
„Lugupeetud AS xxxxxxxxx juhatuse liikmed ..................., käesolevaga teatan, et soovin lapsehoolduspuhkuse lõpetada ja naasta tööle 01.06.2011.a.

Mulle teadaolevalt on ettevõtte tegevusvaldkond ja asukoht muutunud. Palun teatage käesoleva kirja kättesaamisest ning minuga sõlmitud töölepingu nr......... täitmise kohast (töökohast) ja tööle asumise ajast e-posti aadressil .......@....ee või postiaadressil ............ hiljemalt 31.05.2011.a.“

01.06.2011.a. peaks töötaja isegi juhul, kui ta mingit tagasisidet tööandja uutelt esindajatelt ei saa, käima oma lepingujärgses töötamise kohas ja/või Äriregistis näidatud ettevõtte asukohas ning fikseerima selle, et nendel aadressidel ettevõtte tegevust ei toimu. Hea oleks kaasa võtta ka tunnistajad ja fikseerida olukord fotodega.

Pärast seda, kui töötaja on teinud endast kõik oleva, et tööandjaga kontakti saada, kuid tema tegevus ei ole vilja kandnud, tekib töötajal õigus tööleping erakorraliselt üles öelda tööandjapoolse rikkumise tõttu töölepingu seaduse § 91 lg 2 alusel. Töölepingu ülesültemist tuleb tööandjale kirjalikult põhjendada.

Ka ülesütlemisavaldust tuleb proovida tööandja seaduslikele esindajatele toimetada kõigil teadaolevatel aadressidel.

Töölepingu ülesütlemine jõustub, kui see on toimetatud tööandjani või talle kättesaadavaks tehtud ning tööandja ülesütlemisavaldust 30 kalendripäeva jooksul ei vaidlusta.

Vasta