Tööandjal sai töö otsa .Kuidas käituda?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tööandjal sai töö otsa .Kuidas käituda?

02 Mai 2011, 23:15

Töökohas oli koosolek,kus tööandja teatas suuliselt,et tööd on vähe ja me peame olema kodus ilma tööta 5-9.mai ning meile nende päevade eest ei maksta midagi. Hiljem riputati seinale selline käskkiri: Pilt

1.Kas selline käitumine tööandja poolt on seaduslik? 2.Kui pikaks ajaks võib tööandja mind ilma töötasu maksmata koju saata ? Osad töölised meist on tükitöölised,osad kuupalgalised.

Re: Tööandjal sai töö otsa. Kuidas käituda?

09 Mai 2011, 09:28

1.
Töölepingu seadus
§ 35. Töötasu maksmine töö mitteandmisel
Tööandja peab töövõimelisele ja töö tegemiseks valmis olevale töötajale maksma keskmist töötasu ka juhul, kui töötaja ei tee tööd seetõttu, et tööandja ei ole andnud tööd, ei ole teinud töö tegemiseks vajalikku toimingut või on muul viisil töö vastuvõtmisega viivitanud, välja arvatud juhul, kui töö andmata jätmise on põhjustanud töötaja süü.
§ 37. Töötasu vähendamine töö mitteandmise korral
(1) Kui tööandja ei saa ettenägematutest, temast mitteolenevatest majanduslikest asjaoludest tulenevalt anda töötajale kokkulepitud ulatuses tööd, võib ta töötasu kuni kolmeks kuuks 12-kuulise ajavahemiku jooksul vähendada mõistliku ulatuseni, kuid mitte alla Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäära, kui kokkulepitud töötasu maksmine oleks tööandjale ebamõistlikult koormav.
(2) Enne töötasu vähendamist peab tööandja pakkuma töötajale võimaluse korral teist tööd.
(3) Töötajal on õigus keelduda töö tegemisest võrdeliselt töötasu vähendamisega.
(4) Enne töötasu vähendamist informeerib tööandja usaldusisikut või tema puudumisel töötajaid ning konsulteerib nendega töötajate usaldusisiku seaduses sätestatud korras, arvestades käesolevas lõikes sätestatud tähtaegu. Tööandja peab teatama töötasu vähendamisest vähemalt 14 kalendripäeva ette. Usaldusisik või töötaja peab andma oma arvamuse seitsme kalendripäeva jooksul arvates tööandja teate saamisest.
(5) Töötajal on õigus tööleping üles öelda käesoleva paragrahvi lõikes 1 sätestatud põhjusel, teatades sellest viis tööpäeva ette. Töötajale makstakse töölepingu ülesütlemisel hüvitist käesoleva seaduse § 100 lõigetes 1 ja 2 sätestatud ulatuses.


Töölepingu seadus tööaja ja töötasu vähendamist sel moel ette ei näe.
Töölepingu oluliste tingimuste, sh tööaja ja töötasu tingimusi saab vastavalt töölepingu seaduse §-le 12 muuta ainult poolte kokkuleppel.

Kui tööandja ei täida töölepingust tulenevat kohustust tagada töötajale töö ja töötasu, kuid töötaja on töö tegemiseks valmis, on tal õigus nõuda tööandjalt tööta oldud aja eest keskmist töötasu töölepingu seaduse § 35 alusel.

Erandina on tööandjale antud võimalus töötasu vähendamiseks ühepoolse otsusega töölepingu seaduse §-s 37, mille kohaselt: kui tööandja ei saa ettenägematutest, temast mitteolenevatest majanduslikest asjaoludest tulenevalt anda töötajale kokkulepitud ulatuses tööd, võib ta töötasu kuni kolmeks kuuks 12-kuulise ajavahemiku jooksul vähendada mõistliku ulatuseni, kuid mitte alla Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäära, kui kokkulepitud töötasu maksmine oleks tööandjale ebamõistlikult koormav.

Nimetatud pragrahvi alusel töötasu vähendamine eeldab seaduses ettenähtud protseduurireeglite järgimist: töötajate teavitamist, nendega konsulteerimist, töötajate arvamuse saamist ning töötajate teavitamist võimalusest töölepingu ülesütlemiseks TLS § 37 lg 5 alusel, millega töötajale kaasnevad koondamisega sarnased õigused.

2.
See oleks võimalik vaid poolte kokkuleppel ja tähtaja nn palgata puhkuse kasutamiseks määravad pooled läbirääkimiste käigus.

Vasta