Vaidlus tööandjaga töölepingu tõlgendamisest

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vaidlus tööandjaga töölepingu tõlgendamisest

02 Apr 2011, 11:59

Seoses ettevõtte osa ülevõtmisega 2010. aastal läksid minu ja mu kahe kolleegi töölepingud üle uuele tööandjale. Päris muutumatuks töölepingu tingimused siiski ei jäänud – tööandja tõstis palka ja soovis lepingusse sisse kirjutada klausli selle kohta, et kokkulepitud töötasu sisaldab ka tasu öösel töötamise eest. Lisaks sõlmisime tööandjaga kollektiivse kokkuleppe teatud töö tegemise erisuste kohta. Kuna ettevõtte osa ülevõtmise perioodil nägi meie töökorraldus ette töövahetusi, mis ulatusid kuni kahe tunni võrra öisesse aega, siis väljendasimegi enda nõusolekut allkirjastada tööleping reservatsiooniga – kokkulepitud töötasu sisaldab tasu selliste öötundide eest, millede maht töövahetuse kogupikkuse kohta jääb alla poole (näiteks kui vahetus kestab kl 16-23.30, siis sisaldub töötasus ka tasu öötundide eest; kui aga on vajadus kl 21-03 toimuvateks vahetusteks, see tingimus enam ei kehti). Sellised läbirääkimised toimusid elektroonilise kirjavahetuse teel ja juhatuse esimehe kirjadest on selgelt näha, et tööandja on tingimustest aru saanud ja nendega nõus. Kirjavahetusest nähtub ka, et mõlemad pooled ei näinud ette, et reaalselt võiks vajadus pikkade öövahetuste järele tõusetuda. Töötajatega tegime ettepaneku, et kui selline vajadus peaks siiski tõusetuma, tuleks meile kohaldada ettevõtte palgaeeskirjaga kehtestatud vahetusetasu (ettevõtte palgaeeskiri näeb ette lisatasu 20% põhipalgast, sõltumata öösel töötatud tundide arvust juhul, kui töölepingus pole kokku lepitud teisiti). Tööandja sellega otseselt ei nõustunud, vaid vastas, et juhul kui selline olukord tekib, räägime uuesti läbi. Sealjuures tegi tööandja ettepaneku jätta töölepingu kirjalikus vormis kõik samaks, kuna meil on elektrooniline kirjavahetus, mis pidi jääma tõenduseks meie tegelikule tahtele. Sellega meie nõustusime. Seega jäi tegelikult lahtiseks tingimus töö tasustamise kohta juhul, kui tööandja kehtestab töövahetused, millest pool või rohkem tunde langeb öisesse aega.
2011. aasta algusega lõppes meie eelpool mainitud kollektiivne kokkulepe muude töötingimuste osas. Samuti tuli info selle kohta, et tekib vajadus pikkadeks öövahetusteks. Seetõttu alustasime tööandjaga uusi läbirääkimisi nii kollektiivse kokkuleppe, kui ka öösel töötamise kompenseerimise osas. Kokkuleppele me ei jõudnud, kuna tööandja soovis öösel töötamise tasustamist siduda teiste tingimustega (sisuliselt saada meilt nõusolek teha muid lisatöid tasuta) ning samas mitte tasustada öösel töötamist palgaeeskirja alusel, vaid halvematel tingimustel. Sisuliselt pakkus tööandja, et maksab 25%-list lisa öösel töötatud tundide eest ehk sama, mis on kehtestatud töölepingu seadusega. Meie sellega ei nõustunud ja leidsime, et meil on ilma kokkuleppetagi seadusest tulenev õigus 25%-lisele lisatasule vähemalt nende öötöö tundide osas, mis ületavad kokkulepitu piire (öötunnid, mida on vahetuse kohta rohkem, kui pool). Seepeale hakkas tööandja väitma, et tegelikult sisaldub ikkagi igasugune öösel töötamise kompensatsioon juba kokkulepitud töötasus, tuginedes töölepingu allkirjastatud versioonile. Sellised väited lubavad järeldada, et meid on pahauskselt seotud meile kahjulike tingimustega. Praeguseks on olukord selline, et alates märtsist 2011 on tööandja kehtestanud tööajakava, milles sisalduvad töövahetused kl 22-st kl 09-ni. Samas ei ole me tööandjaga senini töö tasustamise osas kokkuleppele jõudnud ja märtsikuu palgalehel sisaldub ainult see töötasu, mis on töölepingu kirjalikus versioonis. Milline on teie hinnangul õiguslik olukord? Ja kuidas tuleks tegutseda edasi – kas pöörduda töövaidluskomisjoni (milline peaks olema sel juhul nõue) või pöörduda kohtusse VÕS paragrahv 26 lg 9 p1 ja lõigete 10 või 11 alusel. Või näete mõnda kolmandat lahendust. Esialgu teatasin tööandjale, et ettevõte on mulle võlgu nende töötundide eest, mis väljuvad kokkulepitu piiridest. Vastust ei ole veel saanud.

Re: Vaidlus tööandjaga töölepingu tõlgendamisest

08 Apr 2011, 09:50

Tegemist on töövaidlusega, poolte tegeliku tahte öisel ajal töötamise tasustamise kokkuleppimisel saab välja selgitada töövaidlusorgan – töövaidluskomisjon või kohus. Nõude saab esitada tuginedes töölepingu seaduse § 45 lg-le 1 ja tööaja kokkulepete muutmistele, TsÜS §-dele 71 ja 75 ning VÕS § 26 lg 9 p 1 ja lõike 10 alusel.

Vasta