TL lõpetamine töötaja algatusel

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

TL lõpetamine töötaja algatusel

24 Mär 2011, 20:01

Tere.

Töötan hetkel tootmis ettevõttes andmesisestajana (laus numbrite sisestamine parema käega) kus töökoht asubki masinate keskel metall jalgadega putkas. See värised igapäev masinate vibrerimise tagajärjel ja kostud siiski müra. Olen käinud kõrvaarstil kun aarvasin et kõrvad haiged. Selgus et minu kõrva vilin on tingitud just sellest vibratsioonist ja mürast sellel töökohal, mis võib jäädagi püsivaks soovitades töökohta vahetades. Sain arstilt 03.12.2010 selle kohase tõendi : Kõrvavile. Soovitav müra ja vibratsiooni vaba töökohta.
Edastasin selle oma ülemuse ülemusele. Tema arvas et otsime töökoha et teab et see õin jääda. Mõned päevad hiljem tuleb minu otsene ülemud et näe see tõend ja pole optimaalne eraldi paigutada ning 4 ( ehk toas olevate koostöötavate isikute) jaoks pole kohta ümber tõstmiseks kui alles sügisel alustatakse ehitusega.
Kuid 10.01.2011 käis üle insult mille kohta sain 26.02.2011 haiglast paberi kus arvamus: F(P) sin kortikaaln e lesioon-tegemist varasemalt läbipõetud patoloogia jääkleiuga (tõenäoliselt läbipõetud isheemiline kortikaalne infarkt laminaarse nekroosiga).
Lisaks on tekkinud parema käe õlast küünarnukini käosal valud ja ilma et tööd teeksin.
Täna soovin lõpetada töölepingu §91 l3 alusel arvates et need paberid on piisavad tõendamaks minu soovist lahkuda, kuid minu avaldust ei taheta vastu võtta ja anti korraline lahkumis avaldus põhjendades et noh ma ju nagu nii teatan ette 30 päeva et siis ei pea ju olema erakorraline. Kuid küsisin et miks see teine avaldus ümber tehti et kas on vaja veel tõendeid õeldi et erakorralise puhul peab firma hüvitist maksma. Et kirjuta sellele (korralisele avaldusele) alla ja ma annan selle edasi omanikule. Kuid et kes käskis ümber teha ei vastatud mulle enam. Ma ei kirjutanud sellele alla ja loodan teie kiirele reageerimisele selles et kas on mul õigus §91 l3 alusel lahkuda töölt või pole sellel vahet ja saan ka hilisemalt (Kuna soovisin 22.03 teatades lahkuda 24.04.2011 ning selle vahel 12.04 on mul haiglas selle kohased uuringud) selle tõendiga hüvitama panna.

Re: TL lõpetamine töötaja algatusel

28 Mär 2011, 12:57

Tööandja ei saa keelduda vastu võtmast töötaja poolt esitatud töölepingu erakorralist ülesütlemisavaldust ega nõuda korralise ülesütlemist, kui töötajal sellist tahet ei ole.
Kui tööandja ei ole nõus töötajapoole ülesütlemisega ning leiab, et töötajal puudub töölepingu erakorraliseks ülesütlemiseks põhjus, saab ta ülesütlemisavalduse vaidlustada TLS § 105 alusel 30 kalendripäeva jooksul.

Töötaja tugineb töölepingu erakorralisel ülesütlemisel oma isikust tulenevale põhjusele ja tal on õigus seda teha TLS § 91 lg 3 alusel. Vastavalt TLS § 98 lg-le 2 ei pea töötaja erakorralisest ülesütlemisest tööandjale ette teatama, kui kõiki asjaolusid ja mõlemapoolset huvi arvestades ei või mõistlikult nõuda lepingu jätkamist kokkulepitud tähtaja või etteteatamistähtaja lõppemiseni.

Töötaja peab ülesütlemisavalduse esitama kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis. Antud juhul võiks soovitada avalduse saatmist e-kirja teel, kasutades võimalust saada tagasisidet kirja kohalejõudmise ja avamise kohta. Ülesütlemisavalduses peab kindlasti kajastuma erakorralise ülesütlemise põhjus.

Jääb arusaamatuks, millisest hüvitisest küsija räägib. TLS § 91 lg 3 alusel töölepingu ülesültemisel töötajale tööandja poolt hüvitise maksmist ette nähtud ei ole, tööandjal on vaid kohustus maksta välja lõpparve.

Kuna kirjas viidatakse võimalikule tööst põhjustatud haigestumisele või ka kutsehaiguse kujunemisele, siis peaks töötaja pöörduma töötervishoiu arsti vastuvõtule. Selleks tuleb pöörduda kutsehaiguste ja töötervishoiu keskusesse. Täpsem info aadressil: http://www.regionaalhaigla.ee/?op=body&id=75.
Kindlasti peaks töötaja teavitama kirjeldatud töökeskkonnast ka Tööinspektsiooni. Info kutsehaiguse kohta jõuab meieni arsti vahendusel.

Tööülesannete täitmisel saadud tervisekahjustusega tekitatud kahju hüvitamise kohta saab täpsemat informatsiooni Sotsiaalkindlustusameti kodulehelt: http://www.ensib.ee/tooulesannete-taitm ... uvitamine/.

Vasta