Töölepingu tingimused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Töölepingu tingimused

12 Jaan 2014, 23:26

Tere!
Mul on järgmine küsimus - andsin oma esialgse jah-sõna ühele tööpakkumisele ja palusin saata töölepingu teksti.Töölepingu projektis on tööandja endale ette näinud mitmesuguseid võimalusi töötajalt (minult) leppetrahvide nõudmiseks (suuruses 3-5 kuupalka, nt saladuse hoidmise kohustuse rikkumise eest, konkurentsipiirangu rikkumise eest, tegevuse(tuse)ga põhjustatud kahjude eest jne). Kusjuures nende piirangute järgimise eest eraldi tasu pole ette nähtud. Kuna ma ise olen suhteliselt juurakauge inimene, siis tekkis küsimus, et kas see on tavapärane praktika? Pole varem niisuguste klauslitega kokku puutunud ja töövestlusel jäi tulevasest tööandjast väga positiivne mulje, aga sellest hoolimata paistavad need klauslid sellised, mille alusel oleks võimalik väiksemagi lahkheli tekkimise korral mu elu parajalt põrguks muuta. Kas ma olen liialt paranoiline?

Re: Töölepingu tingimused

16 Jaan 2014, 00:03

Tere,

Töölepingu seaduse kohaselt võib töölepingus kokku leppida leppetrahvi vaid teatud juhtudeks.

Leppetrahvi võib kokku leppida konkurentsipiirangu (vt konkurentsipiirangu kohta töölepingu seaduse § 23) ja saladuse hoidmise (vt saladuse hoidmise kohustuse kohta § 22) kohustuse rikkumise korral. Seejuures leppetrahv ei välista saladuse hoidmise või konkurentsipiirangu kohustuse rikkumise tõttu tekkinud kahju hüvitamise nõudmist osas, mida leppetrahv ei katnud.

Samuti võivad tööandja ja töötaja kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis kokku leppida leppetrahvi töölepingu töötajapoolsel süülisel rikkumisel tööle asumisest keeldumise või töölt lahkumise korral, kui seda tehakse töösuhte lõpetamise eesmärgil. Leppetrahv ei välista kohustuse rikkumise tõttu tekkinud täiendava kahju hüvitamise nõudmist TLS § 74 lõike 3 alusel osas, mida leppetrahv ei kata.

PS. Pärast töölepingu lõppemist kohaldatav konkurentsipiirangu kokkulepe kehtib üksnes TLS § 24 sätestatud tingimustel (vastab TLS § 23 lõigetes 2 ja 3 sätestatud tingimustele;
on sõlmitud kirjalikult; selle eest makstakse hüvitist; see on sõlmitud kuni üheks aastaks arvates töölepingu lõppemisest). Tööandja peab maksma töötajale konkurentsipiirangu kokkuleppest kinnipidamise eest pärast töölepingu lõppemist igakuist mõistlikku hüvitist.
Leppetrahv peaks olema töösuhet (ja ka tekitatud kahju ulatust) arvestades mõistliku suurusega. Kui leppetrahv on ebamõistlikult suur, võib kohus seda leppetrahvi maksmiseks kohustatud lepingupoole nõudmisel vähendada mõistliku suuruseni, arvestades eelkõige kohustuse täitmise ulatust tema poolt, teise lepingupoole õigustatud huvi ja lepingupoolte majanduslikku seisundit.

/töölepingu seaduse § 22, 24, 26, 77, võlaõigusseaduse § 162/.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta