Haigekassa ja töövõimetushüvitis.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Haigekassa ja töövõimetushüvitis.

16 Veebr 2011, 16:19

Tere,

Mul on kaks tööandjat: Põhja-Eesti Regionaalhaigla (alates 2008 a) ja Pärnu Haigla (alates mai 2010). Septembris sain teada oma rasedusest ja kuna Pärnu haiglas puutun oma töös kokku ioniseeriva kiirguse ja öötööga, siis kirjutas arst mulle töölt vabastuse lehe st Pärnu haiglal ei olnud pakkuda mulle kergemat tööd ja mina kui töötaja keeldusin töökohustuste täitmisest. Haigekassa lehel on selle kohta kirjas nii:

`` Kui inimesel on mitu tööandjat ning ühel tööandjal on anda kergemat tööd ja teisel ei ole, võib tööandja, kellel kergemat tööd anda ei ole, isiku tööst vabastada. Kui isiku teisel tööandjal on kergemat tööd anda, siis seal viiakse töötaja kergemale tööle üle.``
``Kui inimene on töölt vabastatud kergema töö puudumise tõttu, maksab haigekassa inimesele töövabastuse 2. päevast haigushüvitist 70% ühe kalendripäeva keskmisest tulust arvutatuna eelmise aasta sotsiaalmaksuga maksustatavalt tulult.``

Alates oktoobrist on mul Pärnu haiglast siis töölt vabastus ja Regionaalhaiglas töötasin edasi nagu varem, sest seal puudusid ohuallikad. Probleem siis järgmine: vaatasin eesti.ee portaalist on töövõimetushüvitisi ja seal oli märgitud, et Haigekassa ei hüvita mulle töötasu. Helistasin ja uurisin, et milles probleem. Nemad vastasid, et kuna töötan nüüd ainult ühes kohas, siis ongi see minu jaoks nagu kergem töö ja nemad peavad hüvitama mulle palgavahe võrreldes siis 2009 aasta sama perioodiga arvestamata seda, et ma siis ei töötanudki Pärnus. Ühesõnaga võrdlesid minu 2009 aasta novembri Tallinna palka 2010 aasta novembri Tallinna palka ja sealt palgavahet ei tulegi. Kaks, kolm kuud kaotasin poole oma palgast seoses töölt vabastusega ja nemad isegi ei arvesta seda, et ma seal töötan. Kuna ma pole Pärnu töötanud tervet aastat, siis kesmise töötasu maksmise tingimuste ja korra järgi tuleb arvutada minu keskmine töötasu § 2 järgi ehk siis keskmine töötasu arvutatakse arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud kuue kalendrikuu jooksul töötaja teenitud töötasust.

Ma ei saagi nüüd aru, kas neil on õigust nii teha? Sellega ma kaotan nii dekreedirahasid kui ka vanemahüvitist + muidugi paari kuu palk, mis siiani saamata.

Palusin Haigekassalt kirjalikult anda mulle kirjalik vastus, et milliste seaduste alustel täpselt nad võtsid vastu sellise otsuse, et mind on viidud üle kergemale tööle kuigi tegelt, on mul Pärnu Haigla poolt töölt vabastus. Aga nemad ei ole vastanud.

Ma ei osanud enam kuhugi mujale pöörduda. Palun abi!

Re: Haigekassa ja töövõimetushüvitis.

23 Mai 2011, 12:20

Kahjuks pole ka meie pädevuses antud küsimusele vastata. Palun pöörduge uuesti antud küsimusega Eesti Haigekassa poole. Haigekassa kodulehel on avalik foorum ja saate sealt konkreetse vastuse. http://www.haigekassa.ee/kysi

Vasta