Otsese töö tegija vastutus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Otsese töö tegija vastutus

21 Veebr 2012, 20:43

Töötan valvesignalisatsiooni tehnikuna ja minu tööülesannete hulka kuulub ka hooldustööde teostamine automaatsetele tulekahjusignalisatsioonisüsteemidele (ATS).
Sellega seoses on mul tekkinud küsimus, et milline on minu, kui otsese töö tegija vastutuse piir ehk millistel juhtudel saab Päästeamet algatada menetluse konkreetselt minu suhtes ja millistel juhtudel minu tööandja firma suhtes? Siiani on olnud üks juhus, kui ma hooldustööde käigus põhjustasin automaatse tulekahjuteate edastuse Päästeameti Häirekeskusesse, mis lõppes kiirmenetluse ja trahviga. Ma olen ettevõttes tavaline reatöötaja, mitte mingisugust vastutavat ametikohta mul ei ole.

Re: Otsese töö tegija vastutus

26 Veebr 2012, 17:16

Eeldades, et küsija töötab töölepingu alusel, siis kohaldub töölepingulises suhtes olevale töötajale vastutus, mis on sätestatud töölepingu seaduse (TLS § 74). Nimetatud paragrahvi alusel, kui töötaja on rikkunud töölepingut tahtlikult, siis vastustab ta rikkumise tagajärjel kogu tööandjale tekitatud kahju eest. Kui töötaja on töölepingut rikkunud hooletuse tõttu, siis vastustab ta tööandjale tekitatud kahju eest ulatuses, mille määramisel võtab tööandja arvesse muuhulgas tööülesandeid, senist käitumist jne (TLS § 74 lõige 2). Seega enne, kui kolmas isik saab tööandja vastu esitada kahju nõude, peab olema tuvastatud ja tõendatud, et tööandja (töötaja tegevuse tõttu) on kahju tekitanud. Kui on tõendatud, et kahju on tekkinud, siis peab tööandja tõendama, et kes tema töötajatest on kahju tekitanud, mis põhjusel, kas kahju tekitamine on olnud tahtlik, tingitud hooletusest või ei ole töötaja üldse kahju tekitamises süüdi. Kokkuvõtvalt on kahju hüvitamise eelduseks see, et kahju ja selle tekitaja on tõendatud.


Vastas Katrin Sarap

Re: Otsese töö tegija vastutus

28 Veebr 2012, 19:56

Aga kas ja millises ulatuses mina kui töö tegija olen vastutav näiteks
automaatse tulekahjusignalisatsioonisüsteemi (Tuleohutuse seaduse (TOs) §30 lõige 1 p.3 mõistes)
hooldamise nõuete rikkumise korral kui seaduse järgi on esmane vastutus ehitise valdajal (TOs §31)
Samuti peab tuleohutuspaigaldist hooldaval isikul (ehk minu tööandjal) olema lepinguline suhe
vastutava spetsialistiga (TOs §33 ja §34). Kas eeltoodut arvestades on seaduslik kui Päästeamet
algatab menetluse konkreetselt minu suhtes, jättes protsessist välja nii ehitise valdaja kui hooldusfirma (minu tööandja)?
Kas Päästeametil on õigus minuga ühenduse saamiseks ehitise valdajalt või minu tööandjalt välja nõuda vajalikke kontaktandmeid?

Re: Otsese töö tegija vastutus

02 Mär 2012, 20:14

Teadmata asjasse puutuvaid kõiki asjaolusid (sh Päästeameti menetluse asjaolusid), ei ole ühese vastuse andmine võimalik. Olen seisukohal, et viidatud õigusaktide kohaselt peaks Päästeamet pöörduma esmalt ehituse valdaja poole ja seejärel tuleohutuspaigaldist hooldava isiku ehk antud juhul küsija tööandja poole. Teadmata asja juurde kuuluvaid üksikasju, ei ole välistatud, et Päästeamet võib küsija poole pöörduda ka otse, kui küsija on tuleohutuse seaduse § 34 sätestatud vastustav spetsialist. Kuna Päästeamet teostab riiklikku järelevalvet tuleohutuse seaduses sätestatu üle, võib Päästeamet küsijaga ühenduse saamiseks kindlasti pöörduda ka ehitise valdaja või tööandja poole.


Vastas Katrin Sarap

Vasta