Korraline puhkus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Korraline puhkus

15 Veebr 2012, 22:14

Tere.
Siiani olen koguaeg puhkust võtnud 2x 2nädalat aastas- aprillis ja juulis. Tööle asusin septembri kuust (juba aastaid tagasi). Tööandja aga keeldub mulle sel aastal eelnevalt mainitud aegadel ja kestvusel puhkust andmast, põhjendades, et uue seaduse järgi algab minu tööaasta jaanuarist ja ette puhkust ei anta. Tema sõnul on mul 4, puhkusenädal õigus välja võtta alles detsembris või siis tema soovituse järgi alles uuel aastal. Kas tööandja ütlused on seadusega kooskõlas? Miks ma siis vaid 3 nädalat puhata saan ja kas on reaalne, et kõik töölised siis detsembris nädala jagu puhkust välja võtavad? Kes siis tööd teevad?

Re: Korraline puhkus

19 Veebr 2012, 19:20

Teoreetiliselt on tööandjal õigus, sest selliselt võimaldab kehtib töölepingu seadust ka tõlgendada. Tõsi on see, et puhkust antakse mitte enam tööaasta eest, vaid kalendriaasta eest. Seega, kui Te puhkate näiteks aprillis ja juunis, siis ei ole Te juuni lõpuks tegelikult puhkust veel välja teeninud, ning kui Te peaksite näiteks juulis töösuhte lõpetama, siis on tööandjal õigus Teie lõpparvest väljateenimata kuid kasutatud puhkuse eest tasu kinni pidada. Töölepingu seaduse § 68 lõike 5 alusel tuleb põhipuhkust kasutada kalendriaasta jooksul, st kalendriaastal väljateenitud puhkus tuleb kasutada ära sama kalendriaasta jooksul. Puhkuste ajakava peab tööandja koostama kalendriaasta esimese kvartali jooksul. Praktikas kehtib siiski olukord, kus töötaja puhkab vastavalt puhkuste ajavakavale tavapäraselt suvel või muul ajal, kuid kui töötaja lahkub töölt ning ta on puhkust saanud ette, siis maksab töötaja enam saadud puhkusetasu tagasi või tasaarveldab tööandja selle summa töötaja lõpparvega. Kindlasti ei ole seaduse mõttega kooskõlas see, et näiteks 2012. aastal väljateenitud puhkuse kasutab töötaja ära terves ulatuses alles 2013. Nö järgmisesse aastasse võib puhkuse reservi viia vaid siis, kui 2012. aastal ei olnud seda teatud takistuste tõttu võimalik välja võtta.


Vastas Katrin Sarap

Vasta