Tööaja lühendmisest

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tööaja lühendmisest

03 Jaan 2012, 22:23

Tere,

Töötan tööstusettevõttes keskastme juhina. Tellimuste vähesuse tõttu otsustas tööandja, et alates 2012. aasta algusest vähendatakse tööaega 15% võrra ning proportsionaalselt väheneb ka töötasu. Seni on olukord arusaadav ja loogiline, kirjutasime kolleegidega sellele dokumendile alla - ebameeldiv küll, aga mis teha, rasked ajad.

Nüüd aga tuli tööandja välja ideega, et lühendatud tööaja põhimõtet ei rakendada kuupõhiselt, vaid nö kolme kuu aknas. Praktikas tähendab see seda, et kui ilmneb, et näiteks jaanuaris on tööd siiski piisavalt, siis vaatamata eelnevalt kokkuleppele tööaja vähendamise osas töötab töötaja jaanuaris ikkagi täistööajaga, kuid ta saab tasustatud siiski 15% vähem. Palgavahe pidavat töötajale kompenseeritama tagantjärele kolmekuise perioodi ehk märtsikuu lõpus. Mingit käskkirja ega dokumenti sellise süsteemi rakendamise kohta ei ole tööandja esitanud.

Minule tundub tööandja selline suhtumine ääretult ebaõiglane – kui ma töötan kuu aega täis tööajaga, siis pean ma selle eest ka 100% tasustatud saama, mitte millalgi kauges ebamäärases tulevikus (pealegi puudub garantii, et firma oma sõna peab). Kuivõrd on tööandja selline käitumine juriidiliselt korrektne? Uurisin ka pisut seadusi, aga selget vastust ei saanud.

Lisaks veel selline küsimus, kuidas on tööandjal võimalik vähendada sellise töötaja tööaega ja –tasu, kellel on fikseeritud kuupalk ja töölepingus ei ole eraldi ära toodud normtöötundide arvu ega tunnihinnet? Kogu see olukord tundub mulle kui tööandjapoolne isetegevus oma tagala kindlustamisel ning seda tehakse töötajate arvelt. Kas ma eksin?

Tänud ette!

Re: Tööaja lühendmisest

05 Jaan 2012, 16:14

Eeldan, et tööandja on siin kasutanud töötasu vähendamiseks töölepingu seaduse (TLS) § 37 viidatud alust. TLS § 37 lõike 1 alusel võib töötasu vähendada kuni kolmeks kuuks 12 kuulise ajavahemiku jooksul. Seaduse mõtte kohaselt ei pea töötasu vähendama kolm järjestikust kuud. Töötasu vähendamine võib jaguneda 12 kuulise perioodi jooksul ning aluseks võib võtta asjaolu, et keskmiselt on kuus 30 kalendripäeva. Tööandjal on 12 kuulise perioodi jooksul seega õigus töötaja töötasu vähendada 90 kalendripäeva ulatuses. Samas ei ole tööandja poolt õigustatud töötasu vähendamine näiteks paari päeva kaupa teatud perioodil. Olukorras, kus töötaja töötab kuus täistööaja ulatuses, tuleb talle tasuda täistööaja eest saadavat tasu.Töötaja, kelle töölepingus on fikseeritud kuupalk, siis tema töötasu vähendab töötaja protsentuaalselt tööaja vähendamisele. Töölepingus peab olema tööajanorm sätestatud. Kui ei ole, siis võib eeldada, et tegemist on täistööaja alusel töötava töötajaga.


Vastas Katrin Sarap

Vasta